Bağımsız basın

Uluslararası Çöl Forumu, yeşil enerjinin potansiyelini kullanma yolları arıyor

28 Eylül Salı günü kuzey Çin’deki İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde yer alan Ordos kentinde, yeşil enerjiye dönüşüm sürecini tartışmak amacıyla, çöl konusunda bir uluslararası forum açıldı. Çin’in karbondioksit emisyonlarını azaltma çabaları perspektifinde düzenlenen 8’inci Kubuqi Uluslararası Forumu, kuru ve çölleşmiş bölgelerde enerji dönüşümü potansiyelini  daha iyi kullanmayı ve kalıcı bir gelişme modeli araştırmayı hedefliyor.

Çevrimiçi ve çevrimdışı olarak gerçekleştirilen foruma 20 ülke, bölge ve uluslararası örgütten sayıları 400’ü aşan yetkili, akademisyen, iş ve finans çevrelerinden temsilci katıldı. Çin Bilim ve Teknoloji Kurumu Başkanı Wan Gang, açılış töreninde video konferans yöntemiyle yaptığı konuşmada, tüm dünyayı, ekolojik ilerlemeyi ve küresel çapta sürekli kalkınmayı teşviğe ve karbon emisyonlarına ilişkin hedeflere ulaşma konusundaki çabaları sürdürmeye çağırdı. Çin, bilindiği üzere, karbondioksit emisyonlarının doruğunu 2030’dan önce geçip 2060 yılına değin karbon nötr aşamaya ulaşmayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler Çölleşme ile Mücadele Konvansiyonu Yöneticisi İbrahim Thiaw da video yoluyla yaptığı konuşmada, toprağın kullanım tarzının iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlayabileceğini açıkladı. 

Çin bu alanda çok düzenli bir yerleşik planlama sistemine sahip olması dolayısıyla topraklarının besin güvenliği, çevrenin korunması ve aynı zamanda için kentsel ve kırsal kalkınma için kullanımında tam bir eşgüdüm sağlıyor. Çölleşme ile ilgili Kubuqi Uluslararası Forumu 2007’den bu yana iki yılda bir düzenleniyor.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.