Bağımsız basın

Piyasaların yönü

BIST100… Endekste Tepki Alımları Görülebilir… Geçtiğimiz hafta FED’in şahin duruşu ve TCMB’nin faiz indirimi sonrasında TL varlıklar satış baskısı altında kalırken, Asya hisseleri ve ABD endeks vadelileri yeni haftaya yükselişle başladı. Geçtiğimiz haftayı kritik 1,410 puan desteğinin altında tamamlayan endekste yurt dışındaki risk iştahına bağlı olarak tepki alımları görülebilir. Ancak bu yükselişlerin sınırlı kalması ve piyasa oyuncuları tarafından satış fırsatı olarak değerlendirilmesi de olası olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu hafta Erdoğan ve Putin’in Çarşamba günü gerçekleştireceği görüşme ve S400 konusundaki açıklamalar takip edilecek. Kurdaki yükseliş Borsa İstanbul tarafında baskı unsuru olmayı sürdürebilir.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Geçtiğimiz Hafta Baskı Altında Kaldı… Geçtiğimiz hafta Perşembe günü TCMB’nin politika faizinde 100 baz puan indirime giderek %18’e düşürmesi ve FED’in tahvil alım programını azaltma takvimine yaklaşılması TL varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Diğer taraftan enerji fiyatlarındaki yükseliş net enerji ithalat ithalatçısı ülkeler için ayrı bir baskı unsuru yaratıyor. Dolar TL kuru yeni hafta başlangıcında 8.90 seviyelerine yönelmiş durumda.

 

 

EURTRY… TL Varlıklardaki Kırılganlık Devam Edebilir… TCMB’nin faiz indirimi sonrasında TL varlıklarda satışlar görüldü. Euro TL kuru 10.45 seviyelerini test etti.

 

 

EURUSD… Almanya’da Seçim Sonuçları Koalisyona İşaret Etti… Dün yapılan Almanya seçimlerinde sandıktan kesin bir galip çıkmazken, Sosyal Demokratlar seçimi %25.7’ye yakın oy alarak seçimi önde tamamlamaya oldukça yakın. Almanya’da koalisyon görüşmelerinin önümüzdeki aylarda devam etmesi bekleniyor. Görevi devretmeye hazırlanan Merkel, koalisyon görüşmeleri süresince göreve devam edebilir. ABD’de teşvik görüşmelerinden gelebilecek olumlu sonuç ve Evergrande endişesinin azalmasıyla birlikte global risk iştahında görece pozitif bir tablo görüyoruz. Almanya seçimlerinin koalisyon sürecine işaret etmesi ve global risk iştahındaki olumlu seyrin etkisinde Euro Dolar paritesi 1.17 seviyelerinde dengelenme çabasında.

 

 

XAUUSD… Yeni Haftaya Sınırlı Bir Yükselişle Başladı.. Evergrande borç krizi konusundaki endişelerle birlikte FED’in şahin duruşunun etkileri altın üzerinde sınırlı oldu. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükselişe rağmen altının ons fiyatı yeni haftada sınırlı bir yükseliş içerisinde.

 

 

GLDGR… Kritik 500 TL Seviyesinin Üzerinde… Global altın fiyatlarındaki yükselişin sınırlı kalması ve TL’deki değer kaybına bağlı olarak gram altın yeniden 500 TL seviyesinin üzerine çıktı.

 

 

BRENT… Enerji Fiyatları Tedarik Sıkıntılarıyla Yönünü Yukarı Çevirdi… Petrol fiyatları global bazda yaşanan enerji krizinin etkisinde yeni haftaya yönünü yukarı çevirerek başladı. Brent petrol vadeli piyasalarda 80 $ seviyesine yöneldi. Doğalgaz fiyatlarındaki yükseliş petrol fiyatlarını etkilemeyi sürdürüyor. Bazı kurumlar brent petrolde sene sonu tahminleri 90 $’a revize ettiler.

 

 

S&P500… Global Risk İştahı Pozitif Olsa da ABD’de Borç Tavanı Meselesi Hisse Senedi Piyasaları Üzerinde Baskı Unsuru Yaratıyor… ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisinin takip edileceği işlem gününde, ABD hisse senedi piyasaları 10 yıl vadeli tahvil faizleri %1.45 seviyesinin üzerine yönelse de risk iştahındaki görece artışla birlikte alıcılı bir görünüm sergiliyor. ABD’de borç tavanı konusundaki belirsizlik devam ediyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.