Bağımsız basın

Negatif ayrışma Cuma günü de devam etti

TCMB’nin piyasa beklentilerinin aksine faiz indirimine gitmesiyle Türk varlıklarında artan satış geçen haftanın ikinci yarısında hem TL hem de hisse senetler cephesinin benzerlerinden negatif yönde ayrışmasına neden oldu. Özellikle yükselen gösterge tahvil faizinin de etkisiyle Bankacılık endeksi en çok yara alan sektör konumundaydı. Fed’in sıkılaştırmaya hazırlık yaptığı dönemde gelen bu faiz indirimi önümüzdeki dönemde zaman zaman piyasa üzerinde baskı oluşturmaya devam edebilir. Bu hafta Ekonomik ajanda yurtdışı tarafta haftanın ikinci yarısı hızlanırken içeride ise Cumhurbaşkanı’nın BM dönüşünde S-400 ile ilgili yaptığı açılamalar sonrası, 29 Eylül’de Putin ile yapacağı görüşmede olacak. Eylül ayı başından itibaren devam eden geri çekilme sürecinde uzun vadeli trend desteği etrafında tutunma çabasının kısa vadede devam edeceğini düşünüyoruz.

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Amerikan CBS televizyonuna konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin itirazlarına rağmen Rusya’dan yeni S-400 hava savunma sistemi alma niyetini dile getirdi. Geçen hafta TCMB’nin faiz indirimi ve siyaset tarafından gelen açıklamalarla Türk Lirası ve Borsa İstanbul’da değer kayıpları devam etti. Bankacılık endeksi haftayı yüzde 5,85 kayıpla tamamladı. Dolar-TL ise eylül ayında yüzde 6,6 yükseldi.

Ticaret Bakanlığı zincir marketlerde denetim için müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve bu konuda yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız.” ifadeleri kullanıldı. Bu arada Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken yazılı bir açıklama yayımlayarak ‘gıdada gramaj hilesi’ uyarısı yaptı. Palandöken, “Birçok kalemde vatandaşa gizli zam yansıtılıyor. Zabıta ekipleri denetimleri yapıyor fakat vatandaş önce kendi fiyat ve gramaj denetimini yapmalı.” ifadelerini kullandı.

En büyük ticaret ortağımız Almanya’da seçmenler Federal Meclis üyelerini belirlemek için sandık başına gitti. İlk çıkış anketleri muhafazakârlarla sosyal demokratların başa baş olduğunu gösterdi. Almanya’da ilk sandık çıkış anketlerine göre Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 25 oranında oy alırken, Yeşiller/Birlik 90 partisinin oy oranı yüzde 15 düzeyinde kaldı. Sürecin tamamlanmasının uzun zaman alacağı tahmin ediliyor.

Petrol fiyatları, küresel çapta yaşanan enerji kriziyle beraber yeni haftaya hızlı bir yükselişle başladı. ABD’deki stoklar üç yılın en düşük seviyelerine yakın bir seyir izlerken doğalgaz fiyatlarında yaşanan yükseliş de petrol için talep görünümünü iyileştiriyor. Goldman Sachs ise piyasadaki dengesizliğin beklediklerinden daha güçlü olduğunu belirterek yılsonu Brent petrol fiyat tahminini 80 dolardan 90 dolara çıkardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervinin, 2027 yılında en yüksek üretim kapasitesine ulaştığında, Türkiye’nin yıllık iç ihtiyacının yaklaşık üçte birini karşılar hale geleceğini söyledi.

Küresel çapta enerjide yaşanan arz sıkıntıları başta İngiltere olmak üzere ilginç gelişmelere yol açıyor. İngiltere’de Brexit’in de etkisi ile yeterli kamyon şoförü bulunmaması sebebiyle hafta sonu benzin istasyonları ve süpermarketlerde kuyruklar oluştuğu görüldü. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Brexit düzenlemelerinden geri adım atarak kamyon şoförlerine vize şartlarının gevşetileceğini açıkladı.

Bu hafta çok sayıda Fed, ECB ve BOE üyesinin açıklamaları izlenecek. Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in salı günkü Senato sunumları öne çıkıyor. Türkiye’de ise Salı günü gerçekleştirilecek A Para Finansın Geleceği Zirvesi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun vereceği mesajlar izlenecek.

XU100 TEKNİK GÖRÜNÜM

XU100 Günlük Grafik Orta-uzun vadeli trend desteğinde tutunma çabası sürüyor…

Eylül ayı başından itibaren devam eden satış baskısını uzun vadeli trend desteği üzerinde karşılamaya çalışan endekste toparlanma çabaları bu aşamada sınırlı kalmaya devam ediyor. Kısa vadeli sistemiz 8 Eylül’den bu yana SAT konumunda kalmaya devam ediyor. Bu paralelde ana senaryomuz endeksin destek seviyeleri üzerinde tutunup orta vadeli trendin devam edeceği yönünde olmakla birlikte endeksin tekrar güvenli alım bölgesinde olduğunu söyleyebilmek için ise 200g HO seviyesi olan 1440 üzerinde günlük kapanışlar görmemiz gerektiği kanısındayız. Bu seviye altında kaldıkça (sistemiz de Sat konumda kaldığı sürece) tepki alımlarına temkinli yaklaşılması ve görece güçlü hisselerde gün içi pozisyonlar alınması gerektiğini düşünüyoruz.

Bugün özelinde 1400 ve 1412 seviyelerini gün içi dirençler olarak takip ederken 1376 ve 1368 seviyeleri de kısa vadeli destek konumunda.

Kaynak Volkan Dükkancık – Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.