Bağımsız basın

Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları dünü düşüşle kapattı. Almanya’da DAX 30 endeksi % 1,46 düşerek 14.973,33 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 1,35 gerileyerek 25.605,73 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi % 1,27 değer kaybıyla 6.493,12 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi %  1,15 azalarak 6.995,87 puana düşüş gösterdi. Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının dün sert yükselmesinin enerji krizini tetikleyeceği korkuları ve enflasyon endişelerinin devam etmesi Avrupa endekslerinin negatif kapatmasını sağlayan unsurdu.

ABD borsaları günü alıcılı kapattı. Dow Jones endeksi % 0,30 artarak 34.416,99 puana ve S&P 500 endeksi % 0,41 artışla 4.363,50 puana, Nasdaq endeksi % 0,47 kazançla 14.501,9 puana yükseliş gösterdi. Dün dolar endeksi  yükselişini sürdürürken  ABD 10 yıllık tahvil faizleri kritik direnç bölgesi olan % 1.55’in üzerinde kalıcı olamadı ve bu sabah itibariyle % 1.53 seviyesinde işlem görüyor. ABD borsaları Cumhuriyetçiler ile Demokratların borçlanma tavanı üzerinde uzlaşı sağlama haberi ile dün sert yükselerek günü alıcılı tamamladı. Piyasalar yarın ABD’den açıklanacak istihdam verilerine kilitlenmiş durumda.

Bugün ABD’den gelen verilerde haftalık işsizlik başvuruları 326 bin olarak gerçekleşirken, beklentiler haftalık işsizlik başvurularının 350 bin kişi olacağı şeklindeydi. 3 haftalık artışın ardından bu hafta tekrar düşüş kaydedildi. Haftalık işsizlik başvurularının pandemi öncesi ortalaması olan 250 bin kişi ortalamasının hala uzağında olsakta bu hafta gelen ADP tarım dışı istihdamda da toparlanma yaşanması yarın açıklanacak iyilerin iyimser gelme beklentisini artırdı.

Apple Inc.’nin rakiplerinin telefonlarda temassız ödeme kullanmalarına izin vermeyi reddetmesi üzerine Avrupa Komisyonu’nun resmi suçlamalarıyla karşı karşıa kalabileceği bildirildi. AB yetkililerinin henüz tebliğ edilmeye hazır olmayan itiraz bildirisi olarak belge üzerinde çalıştıkları belirtiliyor. Düzenleyiciler, geçen yıl başlatılan daha geniş bir soruşturmanın parçası olarak “yakın alan iletişim çipine” erişimi araştırıyorlar. Şu anda iPhone ve Apple Watch kullanıcıları yalnızca Apple Pay’i kullanarak temassız ödeme yapabiliyorlar. Bankalar ve diğer rakipler, kendi iPhone uygulamaları için aynı işlevselliği istiyor ancak Apple çipe erişimi reddediyor.

Wall Street Journal, Facebook Inc’in son günlerde yeni ürünlerin sunumunu yavaşlattığını bildirdi. Haberde, sosyal medya şirketindeki yöneticilerin de mevcut ürünlerle ilgili bazı çalışmaları askıya aldığı belirtildi. Facebook geçen hafta, ABD’li milletvekillerinin ve lobi gruplarının güvenlik endişelerini öne sürerek artan muhalefeti nedeniyle fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’ın çocuklara yönelik sürümünü askıya almıştı.

Otomotiv üreticisi General Motors Co., elektrikli araç serisini genişletme, Cruise LLC tarafından sunulan otonom bir yolculuk paylaşımı işi kurma ve araçlarında abonelik tabanlı hizmetlere geçme çabalarıyla 2030 yılına kadar gelirini ikiye katlamayı planlıyor. Şirket, yatırımcılara yaptığı bir sunumda, GM’nin bu iddialı büyüme hedefine ulaşmayı , aynı zamanda elektrikli araçlara geçiş yaparken bile marjları genişletmeyi planladığını söyledi.

Twitter Inc, mobil reklam şirketi MoPub’u 1,05 milyar dolar nakit karşılığında AppLovin Corp’a satmakta anlaştığını bildirdi. Şirket açıklamasında, mikroblog platformunun kendi uygulaması ve web sitesindeki reklamlara daha fazla odaklanmaya çalıştığını aktardı. Geçen yıl Twitter için yıllık yaklaşık 188 milyon dolar gelir elde eden MoPub, şirketlerin Google’ın DoubleClick’ine benzer şekilde reklam envanterini gerçek zamanlı olarak takip etmelerini sağlıyor.

Intel başkanı Pat Gelsinger,, ABD’li çip üreticisinin Brexit nedeniyle artık İngiltere’de bir fabrika kurmayı düşünmediğini bildirdi. Pat Gelsinger BBC’ye verdiği demeçte, “İngiltere AB’den ayrılmadan önce düşündüğümüz bir yer olurdu. Ama Brexit sonrası AB ülkelerine bakıyoruz ve AB’den destek alıyoruz”. diye konuştu. Intel, otomobil ve diğer malların arzını etkileyen global bir çip sıkıntısı nedeniyle üretimini artırmak istiyor. Dünyanın en büyük yarı iletken üreticilerinden biri olan şirket, krizin ABD ve Avrupa’nın çip yapma ihtiyaçları için Asya’ya fazla bağımlı olduğunu gösterdiğini belirtiyor. Intel, gelecek 10 yıl içinde Avrupa’da yarı iletken fabrikalarını açmak ve aynı zamanda ABD üretimini artırmak için 95 milyar dolara (70 milyar sterlin) kadar yatırım planlıyor.

Moderna Inc., Afrika’da yılda yarım milyar doz m RNA aşısı üretebilecek bir fabrika inşa etmek için 500 milyon dolar harcayacağını açıkladı. Şirket yaptığı açıklamada, yeni fabrikanın korona virüs aşısı ve diğer hastalıklar için aşılar dahil messenger RNA aşıları için ilaç maddesi üreteceğini ve potansiyel olarak flakon doldurma yeteneklerine de sahip olacağını bildirdi. Moderna’nın yakında yer seçimi çalışmalarına başlayacağı belirtildi. Moderna, aşısını en düşük bağışıklama oranına sahip olan Afrika’da yapmak için baskı altında. Korona virüs için mRNA aşılarının diğer ana üreticileri Pfizer Inc. ve ortak BioNTech SE, Güney Afrika’nın Cape Town kentindeki bir tesiste aşı üretimine başlamak için Temmuz ayında bir anlaşma duyurdu.  Moderna CEO’su Stephane Bancel bir röportajda, amacın şirketin Massachusetts, Norwood’daki ana ABD üretim tesisine benzer bir fabrika inşa etmek olduğunu söyledi. Tesis sahibi olarak Moderna’nın işletmeyi işleteceği ancak ekibin çoğunlukla yerel işçilerden oluşacağı belirtildi.

DAX

Dax endeksi , dünü % 1,46 düşerek 14.973,33 puandan tamamlarken endeks bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.248 seviyesinin kırılması halinde önce 15.445 ve arkasından 15.624 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.043 desteğinin altında önce 14.820 ve arkasından 14.594 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , dünü % 0,30 artarak 34.416,99 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 34.849 seviyesinin kırılması halinde önce 35.091 ve arkasından 35.300 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 34.482 desteğinin altında önce 34.010 ve arkasından 33.750 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , dünü % 0,41 artışla 4.363,50 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri bugün alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4402 direncinin kırılması halinde önce 4436 seviyesi ve arkasından 4463 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 4363 desteğinin altında önce 4336 ve arkasından 4281 seviyesine doğru geri çekilmeler görülebilir.

Kaynak:Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.