Bağımsız basın

Uluslararası piyasalar raporu

Avrupa borsaları Cuma günü düşüşle kapattı. Almanya’da DAX 30 endeksi % 0,68 düşerek 15.260,69 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi % 0,27 gerileyerek 25.615,31 puana, Fransa’da CAC 40 endeksi % 0,04 değer kaybıyla 6.517,69 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi %  0,84 azalarak 7.027,07 puana düşüş gösterdi. Avrupa borsaları ise artan enflasyon endişeleri nedeniyle günü satıcılı kapattı.

Euro Bölgesi’nde Sentix Yatırımcı Güven Endeksi beklentilerin altında 16.9 puan açıklanırken, son 3 aydır Sentix Yatırımcı Güveninde düşüş görülmekte. Böylelikle yatırımcı güveni Euro Bölgesi’nde son 6 ayın en düşük seviyesine gerilemiş durumda.

Geely’nin sahibi olduğu Volvo Car Group’un aylık satışları, Eylül ayında bir yıl öncesine göre % 30,2 düştü.  Şirket geçen ay, malzeme kıtlığı nedeniyle üretim kesintilerinin ardından 2021’in ikinci yarısındaki satış hacimlerinin geçen yıla göre düşebileceği konusunda uyarmıştı. Volvo Cars, “Düşüş, parça sıkıntısıyla ilgiliydi. Bu, ayın sonlarında tekrar toparlansa da üretimi etkiledi,” açıklamasını yaptı ve ürünlerine olan talebin güçlü kalmaya devam ettiğini belirtti. Bu yıl Nasdaq Stockholm borsasına kote olmayı düşünen firmanın küresel satışları Eylül ayında 47.223 otomobile düşerken, Avrupa’daki satışlar % 41.5, ABD’de % 9 düştü.

Volkswagen’in en büyük kar katkısı olan birinci sınıf otomobil markası Audi’nin CEO’su, devam eden bir otomobil çipi sıkıntısının üstesinden gelmek için günlük olarak sorun gidermeleri gerektiğini söyledi. Durumu mükemmel bir fırtına olarak nitelendiren CEO Markus Duesmann, “2021’de çok güçlü bir ilk yarı geçirdik. Çok daha zayıf bir ikinci yarı bekliyoruz. Gerçekten sorunlarımız var.” dedi. Duesmann’ın yorumlarının, global otomobil üreticilerinin dünya genelinde otomobil üretimini vuran global çip arzı sıkışıklığında yol alırken karşılaştığı sorunları vurguladığı belirtildi. Ancak otomobil endüstrisinin araç satışları zarar görmüş olsa da, marjları artıran fiyat artışları yoluyla darbeyi yumuşattı. Audi, Temmuz ayında, yılın ilk yarısında orta beş haneli sayıda otomobil üretemediğini bildirdi. Ancak dönem içindeki kar marjı, pandemi başlamadan önce 2019’daki % 8’i bile geçerek % 10,7’ye yükseldi.  Volkswagen’in yönetim kurulunda da yer alan Duesmann, “Bununla oldukça iyi başa çıkıyoruz diyebilirim. Ama şu anda bu, günlük bir sorun giderme süreci” dedi.

Lufthansa, havayolları koronavirüs krizinin etkisiyle bilançolarını yeniden yapılandırırken dört yeni Airbus A350-900 uzun mesafeli yolcu uçağı kiralamakta anlaştığını bildirdi. Endüstri kaynakları, uçakların şu anda düşük kira oranlarında mevcut olduğunu, çünkü taşıyıcıların portföylerini gözden geçirdiğini bildirdi. CEO Carsten Spohr, pandemi nedeniyle emisyonlar ve ağır sanayi kayıpları konusundaki tartışmaların hakim olduğu bir havayolları konferansının oturum aralarında şirketin girişimini duyurdu. Spohr, “Filo modernizasyonu, benim görüşüme göre, sürdürülebilirlik zorluklarıyla başa çıkmanın bir ayağıdır.” yorumu yaptı.

ABD borsaları Cuma gününü yükselişle kapattı. Dow Jones endeksi % 1,43 artarak 34.326,46 puana ve S&P 500 endeksi % 1,15 kazançla 4.357,05 puana, Nasdaq endeksi % 0,82 artışla 14,566,7 puana düşüş gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde düşüş devam etti ve faizler bugün itibariyle % 1.49 seviyesinden işlem görüyor. ABD faizlerinin % 1.55 seviyesini aşamaması dolar endeksindeki yükselişi sınırlı şekilde kesti. Dolar endeksinde görülen azalış doların küresel bazda diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine neden oldu. ABD borsaları haftanın son işlem gününü alıcılı kapatırken tahvil faizlerindeki azalış ve doların küresel bazda aşağı yönlü baskılanması bunda etken oldu.

Haftanın diğer bir önemli gelişmesi ise OPEC+ toplantısı olacaktır.  Son dönemde petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi enerji fiyatlarında artışın sürmesini sağlarken maliyetleri yükseltip enflasyona neden olmakta. Ayrıca korona virüs kısıtlamaları sonrası artan enerji talebi de fiyatlarındaki yükselişi desteklemekte. Üretim politikasının belirleneceği OPEC+ toplantısında Suudi Arabistan ve Rusya’nın liderliğinde Kasım ayında günlük üretimi 400 bin varil artırma kararı  alacak mı izleyeceğiz ? Petrolde yoğun talebin devam etmesi ve arzın artırılmaması durumunda yükselişin devamı beklenebilir. Ancak arz cephesinde bugün OPEC+ grubu petrol üretiminin artırımını gerçekleştirmesi halinde petrol fiyatlarında bir geri çekilme yaşanabilir.

Tesla Inc., CEO Elon Musk liderliğinde elektrikli otomobil üreticisi için bir rekor olan üçüncü çeyrekte dünya çapında beklenenden daha fazla, 241.300 otomobil teslimatı gerçekleştirdi. Üç aylık teslimatlar Tesla için en yakından izlenen göstergelerden biri. Ayrıca, içten yanmalı motordan uzaklaşırken elektrikli araçlara yönelik tüketici talebinin bir barometresi olarak da görülüyor. Şirket, “Global tedarik zinciri ve lojistik zorluklarla çalışırken gösterdiğimiz sabır için müşterilerimize teşekkür etmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.  Sonuçlar, Bloomberg tarafından ankete katılan 12 analistin 223.677’lik ortalama teslimat tahminini geçti ve Tesla’nın yatırımcılara gönderdiği 221.952’lik ortalama projeksiyonu da aştı.  En son sonuçlar, şirketin ikinci çeyrekte 201.250 araçlık bir önceki rekorundan daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Kanada’nın en büyük şirketlerinden Sun Life Financial Inc., ABD’li diş sağlığı hizmetleri sağlayıcısı DentaQuest’i yaklaşık 2,48 milyar dolara satın almakta anlaştı. Toronto merkezli Sun Life, özel sermaye şirketi Centerbridge Partners LP’nin DentaQuest’teki azınlık hissesini işlemin bir parçası olarak satacağını açıkladı. DentaQuest’in çoğunluğu, gelirleri yetersiz hizmet alan topluluklar için diş bakımını iyileştirme programlarında kullanmayı planlayan, kar amacı gütmeyen CareQuest Ağız Sağlığı Enstitüsü’ne ait olduğu belirtildi. 2001 yılında kurulan Boston merkezli DentaQuest, 36 eyalette 33 milyondan fazla müşteriye ve yaklaşık 2.400 çalışana sahip. Sun Life CEO’su Kevin Strain, diş sağlığı sigortası piyasasının da uzun vadeli bakım sigortası gibi diğer işletmelere göre daha az sermaye yoğun olduğunu ve bu nedenle onu daha çekici bir hedef haline getirdiğini aktardı.

DAX

Dax endeksi , Cuma gününü % 0,68 düşerek 15.260,69 puandan tamamlarken endeks bugün yataya yakın satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 15.260 seviyesinin kırılması halinde önce 15.445 ve arkasından 15.789 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 15.043 desteğinin altında önce 14.840 ve arkasından 14.594 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

DOW JONES

Dow Jones endeksi , Cuma gününü % 1,43 artarak 34.326,46 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri alıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 34.370 seviyesinin kırılması halinde önce 34.556 ve arkasından 34.713 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Aşağıda ise 34.095 desteğinin altında önce 33.750 ve arkasından 33.561 desteğine doğru düşüşler söz konusu olabilir.

S&P 500

S&P500 endeksi , Cuma gününü % 1,19 kayıpla 4.307,54 puandan tamamlarken endekste Aralık vadelileri bugün satıcılı seyrediyor.

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 4347 direncinin kırılması halinde önce 4385 seviyesi ve arkasından 4402 seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir.

Kaynak: Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.