Bağımsız basın

TCMB: Lira zorunlu karşılık nemalandırmasında değişiklik

Merkez bankasının internet sitesinde yaptığı açıklamada, Perşembe günkü faiz indiriminden sonra TL zorunlu karşılıklara uygulanan nemalandırma oranının 200 baz puan indirerek %10,5’e indirdiği belirtildi.

 

·        Zorunlu karşılık tesis edilme tarihi dahil 22.10.2021 tarihinden itibaren %10,5 ile %16 arasında değişen nemalandırma oranları, Zorunlu Karşılıklara İlişkin Ücretlerin artırılmasına ilişkin Zorunlu Karşılık Uygulama Talimatı’nın 10. maddesinde açıklanan esaslara göre uygulanacaktır.

·        Döviz mevduat/katılım fonundan TL mevduat/katılım fonuna dönüşüm kapsamında %18 olan oran %16’ya düşürüldü.

·        %15 olarak uygulanan oranın %13’e, %17 olarak uygulanan oranın da %15’e indirilmesine karar verildi.

·        Değişiklikler 22 Ekim’den itibaren uygulanacaktır.

 

Zorunlu karşılık, Mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlar karşılığında Merkez Bankası’nda tutmak zorunda oldukları mevduat oranıdır ve bu oran Merkez Bankası tarafından belirlenir. Merkez Bankası, bankaların tutmakta oldukları zorunlu karşılıklara belli oranda bir nema öder. Merkez Bankası’nın “nemalandırma” dediğimiz bu ZK faiz ödemesi, böylece bankaların ZK’dan kaynaklı maliyet etkisini azaltır. Lira zorunlu karşılıklara ödenen nemalandırmanın, %12,5’ten %10,5’e 200 baz puan indirilmesi, Merkez Bankası’nın geçen haftaki faiz indirimi paralelinde yapılan bir ayarlamadır. Merkez Bankası, politika faizinin indirilmesi ile beraber bankaların ZK’larına ödediği faizde de eş değer indirim yapmış oldu.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.