Bağımsız basın

TCMB: Döviz mevduat ZK oranları 200 bps artırıldı

TCMB, Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameye göre, döviz mevduatları için zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı.  Zorunlu karşılıklara ilişkin yapılan değişiklikler şu şekilde:

 

·        Yabancı para mevduat/katılım fonları için zorunlu karşılık oranı bir yıla kadar %21’den %23’e, bir yıl ve daha uzun vadeli olanlar için oran %15’ten %17’ye yükseltilmiştir.

·        Kıymetli maden depoları için zorunlu karşılık oranı bir yıla kadar %22’den %24’e, bir yıl ve daha uzun vadeli olanlar için oran %18’den %20’ye yükseltilmiştir.

·        Değişiklikler 17 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek.

 

ZK artışı etkisini Merkez Bankası rezervleri üzerinde öncelikli olarak göreceğiz. Temmuz ayındaki ZK artışına benzer şekilde, döviz likiditesini ve rezerv yeterliliğini yönetme öncelikli taşıyan bu hamle ile beraber, döviz mevduatlarından MB hesaplarına girecek miktar brüt rezervler tarafında artış etkisi gösterecektir. MB yol haritası açısından, bunu direkt olarak faiz kararına veya kur seviyelerine (enflasyonla mücadele, fiyat istikrarı) ilişkilendirmekten ziyade, finansal istikrar unsuruyla (rezerv biriktirme, likidite) bağlamayı daha uygun buluruz. Temmuz’daki düzenlemede de TRY zorunlu karşılıkların döviz cinsinden tesis edilmesi imkânı (Rezerv Opsiyon Mekanizması – ROM) azami oranı %20’den %10’a düşürülmüştü. Ekim ayında döviz olarak tutulacak bu tesis imkanı sonlandırılacak. Bu dönemden sonra da ZK aracılığıyla yapılacak düzenlemelerin önceliği rezerv biriktirme şeklinde olacaktır. Son dönemlerde swap anlaşmaları, SDR ve ZK düzenlemeleri katkısıyla brüt rezervlerdeki artış etkisi rezerv yeterlilik göstergeleri (uluslararası rezerv kıyaslamaları, kısa vadeli borç veya ithalat karşılama yeterliliği) açısından olumlu görünse de, net rezervlerdeki açık pozisyonunun (finansal dalgalanmalar, kamu ve özel sektör döviz pozisyonu vs. açısından) kırılganlık unsuruna etkisi çerçevesinde net rezervlerdeki güçlenme olmasını daha ön planda önemseriz.

 

Merkez Bankası’nın 23 Eylül toplantısında faizlerde değişikliğe gitmesini beklemiyoruz. Faiz hamlelerini son çeyrekte gerçekleşecek toplantılarda görebiliriz ve burada enflasyon durumuna da bakılarak sınırlı oranlarda indirimler gerçekleşebilir. Sınırlı oranda faiz indirimleri açısından Ekim ve sonrasındaki toplantıları izleyeceğiz.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.