Bağımsız basın

Piyasaların yönü

BIST100… Endekste Tepki Alımları Görülebilir… OECD yayımladığı ara dönem ekonomik görünüm raporunda Türkiye’nin büyüme tahminini %8.4 ile yukarı yönlü revize etti. Sene sonu tüketici enflasyonu tahmini ise %17.8 oldu. Çin Merkez Bankası’nın piyasalara likidite vermesiyle birlikte Evergrande meselesinin krize dönüşme riski bertaraf edilmeye çalışıldı. Güney Kore, Hong Kong ve Şangay borsaları ılımlı yükselişler sergiliyor. Bugünkü FED faiz kararı öncesinde ABD vadelileri de yataya yakın artıda işlem görüyor. Yurt dışındaki görünüme bağlı olarak Borsa İstanbul’un da güne ılımlı pozitif bir başlangıç yapması beklenebilir. Endekste 1,400 puan altındaki fiyatlamalar alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Son geri çekilme sonrası oluşan potansiyel sebebiyle petrokimya, havacılık ve mali sektör hisseleri takip edilebilir. Yaşanan satış baskısıyla destek noktalarının altına gerileyen endekste 1,390 ve 1,410 seviyeleri direnç noktası olarak takip edilecektir. Piyasalar bugün FED yarın ise TCMB toplantılarını takip edecek.

 

 

USDTRY… TL Varlıklar Kayıplarını Geri Alma Çabasında… Gelişen piyasa ülke para birimleri dolar karşısında toparlanma çabası içerisindeydi. TL de diğer gelişen piyasa ülke para birimlerine benzer bir seyir izledi. Bugünkü FED ve yarınki TCMB toplantıları piyasaların takibinde olacak.

 

 

EURTRY… 10.10 Seviyesinin Altı Test Edildi… TL varlıklar diğer gelişen piyasa ülke para birimleri gibi majör para birimleri karşısındaki kayıplarını azaltma çabası içerisine girdi. Bugünkü FED faiz kararı ve yarınki TCMB faiz kararı piyasaların takibinde olacak. Euro TL kuru 10 seviyesinin üzerinde kalmayı sürdürüyor.

 

 

EURUSD… FED Tapering Konusunda Sinyal Verebilir… FED’in bugün gerçekleştirilecek toplantısı sonrasında tapering sinyali vermesi bekleniyor. FOMC üyelerinin faiz ve ekonomik projeksiyon konusundaki duruşunu gösteren nokta grafiği piyasalar tarafından takip edilecek. FED’in para politikasında sıkılaştırma beklentileri Euro Dolar paritesi üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Parite 1.17 üzerinde kalma konusunda kararsız bir görünüm sergilemekte.

 

 

XAUUSD…Altın Yatırımcısı FOMC’ye Odaklandı, Evergrande Meselesi Takipte… Çin Merkez Bankası Evergrande meselesinin krize dönüşmesini engellemek adına her ne kadar piyasalara likidite desteğinde bulunsa da borç riskinin piyasaya yayılma endişeleri fiyatlamalarda etkili olmayı sürdürüyor. Kritik FED faiz kararı ve FOMC ekonomik projeksiyonları öncesinde altında alıcılı görünüm devam ediyor. Altının ons fiyatı 1,779 $ seviyelerinde işlem görüyor. FOMC’de 2022 yılında faizlerin artırılmaya başlanabileceğinin sinyalinin gelmesiyle birlikte altın fiyatları dolardaki değer kazancına bağlı olarak baskı altında kalabilir.

 

 

GLDGR… Ilımlı Bir Yükseliş İçerisinde… Global altın fiyatlarındaki yükselişten destek bulan gram altın 492 TL seviyelerine yöneldi.

 

 

BRENT… Stoklardaki Düşüşten Destek Buldu… ABD ham petrol stoklarındaki düşüşle birlikte petrol fiyatları bu haftaki kayıplarının bir kısmını geri aldı. Brent petrol vadeli kontratları 74 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… FED Toplantısı ve Powell’ın Mesajları Takip Edilecek… ABD Temsilciler Meclisi, federal hükümetin kapanmasını önleyecek ve borç limitini askıya alacak geçici bütçe tasarısını onayladı. Wall Street bankaları Çin’de temerrüde düşmesi beklenen Evergrande tarafında risklerinin düşük olduğu açıklamasında bulundu. FED öncesinde ABD piyasalarına olumlu haber akışı destek oluyor. ABD’de endeks vadelileri hafif artıda olsa da FED belirsizliği yatırımcıların risk alma konusunda çekingen tarafta kalmalarına neden oluyor.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.