Bağımsız basın

Piyasaların yönü

BIST100… Hisse Senedi Piyasaları Sert Satışlarla Karşılaştı… Geçtiğimiz hafta yurt içi ve yurt dışı piyasalarda satışlar derinleşirken Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi global hisse senedi piyasalarındaki negatif risk alma iştahına bağlı olarak 1,391 puan seviyelerine kadar geriledi. Çinli gayrimenkul şirketi Evergrande kaynaklı sert satışlar ve Fed beklentileri risk iştahını sınırlarken, Avrupa ve ABD borsalarında da haftanın ilk işlem gününde sert satışlar görüldü. Yeni işlem gününde Asya piyasaları tatilden dönen Japonya hariç tepki alımları var. Dünkü satışlarında ardından BIST100 endeksinin de güne %0.5’in üzerinde alıcılı başlaması beklenebilir. Yurt dışı piyasalar yeniden bir ekonomik türbülansa girmediği sürece endeks 1,400 puan seviyesi üzerinde kalmak isteyecektir.

 

 

USDTRY… TL Dolar Karşısındaki Kayıplarının Bir Kısmını Telafi İçerisinde… Eylül ayı başında 8.25 seviyelerine kadar gerileyerek son 4 ayın en düşük seviyesini gören Dolar TL kuru TCMB’nin para politikası stratejisinde odak noktasını çekirdek enflasyona göre ayarladığını açıklamasıyla birlikte yönünü kademeli olarak yukarı çevirdi. Diğer taraftan Eylül ayı FOMC toplantısı öncesinde dolar global bazda güçlü bir görünüm sergiliyor. Gelişmekte olan ülke risk primlerinde yükseliş var. Düşük risk iştahı TL’ye de yansıdı. TCMB ve FED’in faiz kararı öncesinde Dolar TL kuru son 2 ayın en yüksek seviyeleri olan 8.72 seviyesini gördü. Yeni işlem gününde dolar endeksindeki zayıflamayla birlikte TL dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri alma çabası içerisinde ve 8.65 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURTRY… 10.10 Seviyesinin Üzerinde… TL varlıklar majör para birimlerine karşı verdiği kayıpları telafi etme çabasında. Euro TL kuru 10.16 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… FOMC Toplantısı Takip Edilecek… Parite Cuma günkü düşüşünden sonra 1.1750’ye doğru toparlanmaya çalışıyor. ABD doları kazançlarının bir kısmını geri verirken, dolar endeksi 93 puanın üzerine tutundu. Yarınki FED toplantısında kullanılacak dilin şahinleşmesi ve paylaşılan faiz artışı tahminlerinin öne çekilmesi doların güçlenmesine ve gelişmekte olan varlıklarında satışların sertleşmesine neden olabilir.

 

 

XAUUSD… Güvenli Liman Alımlarıyla Yükseldi… Dolardaki güçlenmeye bağlı olarak zayıf bir görünüm sergileyen ons altın Çinli emlak şirketi Evergrande’nin temerrüt riskinin güvenli liman alımlarını desteklemesiyle birlikte yükseldi.

 

 

GLDGR… 490 TL Seviyelerinde… Global altın fiyatları ve Dolar TL kurundaki yükselişle birlikte gram altın 490 TL seviyelerinin üzerini gördü.

 

 

BRENT… Petrolde Tepki Alımları… ABD dolarındaki güçlenme ve Evergrande’nin yarattığı türbülansın etkisinde enerji fiyatları düşerken, Brent petrol kontratları 72 $ seviyelerine kadar geriledi. Global piyasalardaki normalleşme çabalarına bağlı olarak petrol fiyatlarında da tepki alımları var.

 

 

S&P500… Evergrande Paniği Hisse Senedi Piyasalarında Türbülans Yarattı… FED adım adım parasal sıkılaşmaya hazırlanırken dünyanın en büyük emlak şirketlerinden biri olan Çinli Evergrande’nin finansman sorunu yaşaması hisse senedi piyasalarında paniğe neden oluyor. S&P500 endeksi Ekim 2020’den bu yana en büyük düşüşü kaydederken, günlük kayıplar %2.9’a yaklaştı. Microsoft, Amazon, Alphabet gibi teknoloji devleri ve banka hisseleri düşüşe öncülük etti. Kapanışa doğru ABD borsalarında JP Morgan’ın dipten alım tavsiyesiyle tepki hareketleri görüldü.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.