Bağımsız basın

Piyasaların yönü

BIST100… Hisse Senedi Piyasaları Yeni Haftaya Düşük Risk İştahıyla Başladı… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi haftayı demir çelik, madencilik ve banka hisselerindeki kayıpların etkisiyle ekside tamamladı. Yurt içinde TCMB’nin bu hafta gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu’nun faiz kararı takip edilecek olup, global hisse senedi piyasaları FOMC toplantısı beklentilerine göre fiyatlanıyor. Yatırımcılar kritik merkez bankaları toplantıları öncesinde risk alma konusunda kararsızlar. BIST100 endeksi 22 ve 50 haftalık basit hareketli ortalama seviyelerine geriledi. Yeni hafta başlangıcında Evergrande Borç Krizi meselesinin devam etmesi nedeniyle Hong Kong borsası satışlarla karşılaşırken global hisse senedi piyasaları yeni haftaya düşük risk iştahıyla başladı. S&P500 ve Dax vadelileri de Asya bölgesindeki satışlara eşlik etmekte.

 

 

USDTRY… Bu Hafta TCMB ve FED’in Faiz Kararları Takip Edilecek… Tüketici enflasyonundaki yükseliş eğilimi ve doların global bazda güçlenmesi nedeniyle TCMB’nin Eylül ayı toplantısında faiz indirimi beklenmiyorken, geçtiğimiz hafta TCMB başkanı Kavcıoğlu’nun odak noktalarını çekirdek enflasyona kaydırdıkları vurgusu sonrasında TL varlıklar satışlarla karşılaştı. Dolar TL kuru 8.67 seviyesinin üzerine çıkarak son 1.5 ayın zirvesine yöneldi. Dolar endeksindeki güçlenme devam ederken yapılacak bir faiz indirimi kırılgan olan TL’yi zor bir duruma sokabilir. İlk aşamada kurun 8.80- 8.90 seviyelerine yöneldiğini görebiliriz.

 

 

EURTRY… Son 1.5 Ayın Zirve Seviyelerinde… TL varlıklar majör para birimleri karşısında satıcılı bir görünüm sergilemeye devam ediyor. Euro TL kuru kritik 10 direncini geçtikten sonra son 1.5 ayın zirvesi olan 10.20 seviyesine yöneldi.

 

 

EURUSD… Eylül Ayının Dip Seviyelerinde… Kritik FOMC toplantısı öncesinde dolar global bazda güçlü kalmayı sürdürüyor. FED’in bu toplantıda faizleri değiştirmesi beklenmezken varlık alım programının geleceğine yönelik vereceği ipuçları piyasaların kaderi açısından belirleyici olacak. FED ekonomik toparlanmanın devam ettiğini görmek için en az 1 veya 2 tane daha istihdam raporu görmek istiyor. Powell’ın basın toplantısında vereceği mesajların dışında FOMC üyelerinin varlık alım programının sonlandırılması ve faiz artışı konusundaki duruşlarını gösteren dot-plot grafiği takip edilecek. Üyelerin faiz artırımı eğiliminde olmaları dolar endeksini yukarı taşırken Euro Dolar paritesinde satış baskısına neden olabilir. FOMC toplantısı öncesinde dolar lehine spekülatif net pozisyonlar son yılların en yüksek seviyelerinde bulunuyor.

 

 

XAUUSD… FOMC Öncesinde Dolardaki Güçlenmeye Bağlı Olarak Geriledi… FED’in kritik faiz kararı öncesinde dolardaki güç kazancı ve tahvil faizlerindeki yükselişin etkisinde ons altın 1,750 $ seviyelerine gerileyerek zayıf görünümünü sürdürdü. Dot-plot grafiğinde daha şahin bir görünüm faizsiz bir varlık olan altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir.

 

 

GLDGR… Dolar TL Kurundaki Yükselişten Destek Buldu… Gram altın global altın fiyatlarındaki zayıf görünüme rağmen Dolar TL kurundaki yükselişten destek buluyor. Geçtiğimiz hafta 490 TL seviyelerine kadar yükselen gram altın yeni haftanın ilk işlem gününce 488 TL seviyelerinden alıcı buluyor.

 

 

BRENT… Arz Konusundaki Endişelerin Etkisinde Kazançlarını Korudu… Meksika Körfezi’nde devam eden kasırga sezonu arz kaynaklı endişeleri besleyerek petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı yarattı. Dolardaki güçlenmeyle birlikte petroldeki yükseliş hız keserken Brent petrolün varil fiyatı 74 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… FOMC Toplantısı Öncesinde Vadeli Piyasalarda Satışlar Var… A.B.D.’de S&P500 endeksi 50 günlük ortalaması olan 4,435 seviyesinin altında kapanış gerçekleştirerek bir süredir piyasaları rahatsız eden düzeltme beklentisiyle zayıf bir görünüm sergilemeye devam etti. Yatırımcılar bu hafta gerçekleştirilecek FOMC toplantısı öncesinde risk alma konusunda çekingen davranıyorlar. ABD Hazine Bakanı Yellen yeni bir krize dönüşmeden önce taraflara borç tavanının yükseltilmesi çağrısında bulundu.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.