Bağımsız basın

Piyasaların yönü

BIST100… Merkez Bankalarının Kritik Toplantıları Öncesinde Risk Alma İştahı Zayıf Seyrediyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi gün içerisinde karışık bir görünüm sergiledi. Endeks yaklaşık bir haftadır dar bir bant içerisine sıkıştı. Global hisse senedi piyasalarında risk alma isteğinin zayıfladığını görüyoruz. ABD hisse senedi piyasaları kritik tüketici enflasyonu verisi öncesinde vadeli işlemlerde hafif yükselirken, verinin ardından satışlarla karşılaşıldı. Yeni işlem gününde Çin’de hayal kırıklığı yaratan perakende satış verisi sonrasında Asya Pasifik piyasaları satışlarla karşılaştı. ABD endeks vadelilerindeki yataya yakın pozitif görünüme bağlı olarak endeksin yeni işlem gününe yatay bir başlangıç yapması beklenebilir. ABD’de servet üzerinden alınan vergi ve piyasalardaki belirsizlik yurt içi piyasalara olumsuz yansıyor. Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek kritik FED ve TCMB toplantıları öncesinde zayıf görünümün devam etmesi beklenebilir.

 

 

USDTRY… TCMB Yabancı Para Yükümlülükleri İçin Zorunlu Karşılıklar Oranını 200 Baz Puan Artırdı… İçin Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek FED ve TCMB toplantıları öncesinde Dolar TL kuru dar bir bant içerisinde işlem görüyor. TCMB bu sabah resmi gazetede yayımlanan kararla birlikte 1 yıl ve 1 yıldan uzun vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranını %17’ye çıkardı. Yapılan 200 baz puanlık artırımla brüt rezervlerini güçlendirmeyi ve bankaların döviz tutma maliyetini yükseltmek planlanıyor.

 

 

EURTRY… TL Cinsinden Varlıklar Zayıf Görünüm Sergiliyor… Önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek TCMB toplantısı öncesinde TL cinsinden varlıklar yatay bir görünüm sergiliyor. Euro TL kuru kritik 10 seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor.

 

 

EURUSD… ABD’de Tüketici Enflasyonu Verisi FED’in Geçici Söylemini Destekledi… ABD’de yıllık TÜFE Ağustos ayında beklentilere paralel bir şekilde %5.3 oldu. Aylık enflasyon ise Temmuz ayına göre piyasa medyan beklentisinin altında %0.3 geldi. ABD’de yıllık ve aylık enflasyon verileri FED’in geçici söylemini destekler nitelikte yavaşladı. Dolar endeksi bir miktar zayıflasa da yeni işlem gününde Amerikan dolarında toparlanma çabaları görülüyor.

 

 

XAUUSD… Tüketici Enflasyonu Verisi Sonrasında Yükseldi… ABD’de yıllık tüketici enflasyonu verisinin beklentilere paralel gelmesi sonrasında FED’in varlık alım programını daha erken azaltabileceği endişelerin azalması dolara global bazda değer kaybettirirken ons altın 1,800 $ seviyesinin üzerine yöneldi. ABD’de hazine tahvil getirileri gerilese de yeni işlem gününde dolardaki toparlanma çabaları altındaki zayıf görünümün devam edebileceğine işaret ediyor.

 

 

GLDGR… Global Altın Fiyatlarındaki Yükselişi Takip Etti… Global altın fiyatlarındaki yükseliş ve Dolar TL kurundaki yatay seyrin ekseninde fiyatlanan gram altın 489 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… Petrol Fiyatları Yükselişine Devam Etti, Son 6 Haftanın Zirvesine Yöneldi… ABD’de özel sektör verisinin stoklarda azalmaya işaret etmesi ve Teksas kıyılarında tropik bir fırtınaya dönüşmesi beklenen Nicholas kasırgasının üretimi aksatması beklentileriyle petrol son 6 haftanın zirve seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… Vergi Tartışmaları Piyasalar Üzerinde Belirsizlik Yaratıyor… Ağustos ayı tüketici enflasyonu verisinin aylık bazda beklentilerin altında gelmesinden sonra S&P500 kayıplarını silerek artıya geçse de ABD’de servet üzerinden vergilendirme konusundaki belirsizlik ve tartışmalar piyasaya satış gelmesine neden oldu.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.