Bağımsız basın

Piyasalarda gergin hafta ! Bu akşam Fed, yarın TCMB faiz kararını açıklayacak

23.09.2021 Perşembe (Yarın) TCMB faiz kararını açıklayacak. Piyasa beklentileri Merkez Bankası’nın faizleri %19.00 seviyesinde tutması yönünde. Acar Menkul Değerler olarak bizimde tahminimiz TCMB’nin bu ay faizleri sabit bırakması yönünde olacaktır. Faizlerde herhangi bir indirim beklemediğimizi de notlarımız arasına ekleyelim. Peki Merkez Bankası faizleri sabit bırakmasının piyasaya yansıma nasıl olacaktır ?

Öncelikle bu akşam Fed’den gelecek tahvil alım programının (tapering) azaltılıp azaltılmayacağını izleyeceğiz. Küresel piyasalar için dönüm noktası olabilir. 120 milyar dolar olan tahvil alım programının azaltılması halinde küresel bazda dolar değer kazanırken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de artış görülebilir. ABD 10y tahvil faizinin % 1.37 seviyesini aşması küresel borsalarda satışları hızlandıracakken aynı zamanda gelişmekte olan ülke piyasalarından çıkışları da arttırabilir. Bu durumda yurtiçinde olumsuz bir tablo bizi bekliyor olacaktır. Bu neden küresel fiyatlamalar açısından TCMB faiz kararı öncesi söz FED’de olacak. Bu akşam alınacak her karar Türkiye’yi kısa vadede gelecek karara göre  pozitif veya negatif olarak net bir şekilde etkilemesini bekliyoruz. Dünya genelinde enflasyondaki yapıya baktığımızda düşüşler elbet görülecektir ama dünyanın tahminlerin üzerinde kalıcılık oluşturacak bir enflasyonla karşı karşıya olduğunu vurgulayalım. Gıda ve Enerji fiyatlarındaki yükseliş devam ediyor. Korona virüs kısıtlamaları sonrası farklı sektörlerin iş kollarına açılması  bazı hammaddelerde yeni arz darboğazları yaratmakta ve buda enflasyona katkı sunmaya devam ediyor. Bu durumda kısa vadede enflasyonda düşüş beklemek yersiz olacaktır. Küresel bazda çekirdek enflasyonunda geri çekilme başladığını da hatırlatalım.

Fed faiz kararı sonrası küresel bazda doların değer kazanması halinde TCMB’nin eli giderek güçleşecektir. Kurun birikimli etkileri temel mal grupları üzerinde tekrar ağırlığını artırırsa enflasyona yukarı yönlü katkı sunabilir. TÜFE-ÜFE arasındaki makasın giderek açılmasının ilerde TÜFE’yi yukarı çekeceğini düşündüğümüzde enflasyonda bir süre daha yukarı eğilim devam edecektir. Enflasyonun faizin üstüne çıkması reel faizlerimizi şu an negatif bölgeye çekmiş durumda. Güven probleminin yarattığı soruna birde reel faizlerde negatif bir durum eklenirken yurtiçinden para çıkışları yaşanıyor. Bu durum dolarizasyonu da artırmakta. Şu anda benzerlerimizden Rusya pozitif reel faiz veren tek ülke konumunda. Bir süredir piyasada tek reel faiz veren ülke konumunda olduğumuzdan riskleri dengeleyebiliyorduk. Yılbaşından bu yana benzerlerimize baktığımızda Türk Lirası’nın, dolara karşı tek kaybeden para birimi olması piyasalarda acilen güvenin sağlanması gerektiğine işaret ediyor. Çünkü bundan sonra dünya genelinde doların değer kazanacağı bir süreç bizi beklerken bu durum kurlarda tarihi zirveleri borsada düşüşlerin devam edeceği anlamını taşımakta.

FAİZ SABİT BIRAKILIRSA

KUR KISA VADEDE STABİL KALMAYA DEVAM EDEBİLİR. DXY (DOLAR ENDEKSİ) GÜÇLENİR İSE YÜKSELİŞ BAŞLAR  

25 BAZ PUAN ARTIRILIRSA 

USD/TRY’DE SINIRLI GERİ ÇEKİLMELER GÖRÜLEBİLİR.  USD/TRY’DE 8.00-8.60 BANDINA HAREKET ETME İHTİMALİ YÜKSEK

50 BAZ PUAN ARTIRILIRSA

USD/TRY’NİN 7.20 SEVİYESİNE DOĞRU DÜŞME İHTİMALİ YÜKSEK (ANCAK DOLAR ENDEKSİ GÜÇLENİR İSE 8.00’İN ALTINA İNMEYEBİLİR) )

25-50 BAZ PUAN İNDİRİLİRSE

USD/TRY’DE YENİ TARİHİ ZİRVELERLE BİRKLİKTE 9.50’LARA YÜKSELEN BİR KUR HAREKETİ GÖRÜLEBİLİR

 

 

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda 8.60 seviyesi civarında hareket eden kurda yukarı yönlü baskı kuvvetlendi. Aşağıda 8.27 yukarıda 8.80 direnci kuvvetli olacaktır.

Aşağıda 8.27 seviyesinin kırılması halinde önce 8.00 ve arkasından 7.75’e doğru düşüş görülebilir.

Yukarıda ise  8.80 seviyesinin üzerinde önce 9.07 ve arkasından 9.50’ye  doğru alımlar güçlenebilir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda 15 aylık aşağıdan gelen desteğin kırıldığını ve satış baskısının kuvvetlendiğini görüyoruz.

Aşağıda 1341 seviyesinin altında önce 1309 ve arkasından 1258 puana kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1431 direncinin kırılması halinde önce 1466 ve arkasından 1526 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.