Bağımsız basın

Mevcut endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor

Piyasa Gündemi

ABD’de dün açıklanan TÜFE rakamı yıllık bazda beklentilere paralel %5,3 oranında artış kaydetti. Açıklanan veride aylık bazda son dönemdeki en düşük artış kaydedilirken, çekirdek TÜFE’deki gerçekleşme de yukarı yönlü baskının bir miktar azaldığına işaret etti. Enflasyon verisinin ardından Fed cephesindeki gelişmeler yakından izlenecektir. TCMB sabah saatlerinde yaptığı açıklama ile yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırdığını duyurdu.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       

•    11:00 Türkiye – Bütçe Dengesi Önem: Orta
•    16:15 ABD – Sanayi Üretimi Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Gündemdeki salgın ve ekonomik toparlanmanın devamlılığı konusundaki endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluştururken, ABD’de enflasyon verisinin izlendiği günde küresel hisse piyasalarında dalgalı bir görünüm etkili oldu. Yurt dışındaki karışık görünüme benzer bir seyrin izlendiği BIST-100 Endeksi dün günü %0,27 oranında bir kayıpla 1.434,43 puandan tamamladı. ABD borsaları günü düşüşlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,44 – 8,45 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 8,44’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurtdışındaki zayıf görünüm BIST 100’de de etkili oldu. Endeks gün içinde dar bir alanda hareket etti. Endeks gün içinde ilk önemli destek olarak izlediğimiz 1.430 seviyesinin hemen altını anlık olarak test etse de kapanış buranın üzerinde oldu. Dün de ifade ettiğimiz gibi 1.430’un altında kalıcı olunursa aşağıda 1.414 ve devamında 1.396’ya kadar yeni bir satış dalgası görülebilir. Orta vade için izleyeceğimiz en önemli destek 1.396 olacaktır. Buranın altına sarkılması teknik görürümün daha da bozulmasına neden olacaktır. Endekste 1.450 aşılabilecek olur ise görünüm kısmen pozitife dönerek 1.463’e kadar yeni bir yükseliş yaşanabilir. Yukarıda 1.480 öncesinde izleyeceğimiz en güçlü direnç burası olmaya devam ediyor.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.