Bağımsız basın

Güvercin Fed

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ECB – RBA Faiz Kararları / Almanya ZEW / Çin Enflasyon

Haftanın Stratejisi

Fed Varlık Alımlarını Ne Zaman Azaltacak ?

Haftanın Konuşması

9 Eylül Perşembe Saat 15.30 ECB Başkanı Lagarde

Güvercin Fed…

Corona virüsünde güncel durum; vaka sayısı 219,085,806 – ölü sayısı 4,553,007 kişiye ulaşmıştır.

Fed Başkanı Powell’ın varlık alımlarını azaltma bu yıl başlayabilir ama bu bir faiz artışı sinyali değildir mesajı ana gündem olurken, verilen mesajlar güvercin duruşa işaret etmektedir. Fed’in yılsonuna kadar kalan 3 toplantısında verilere bağlı olarak varlık alımlarının azaltılması devreye alınabilecekken, 2022 yılında en temel konu olarak faiz artışı olur mu olmaz mı tartışmalarını takip edeceğiz. Her ne kadar Powell, faiz artışına kapıyı kapatmış olsa bile, piyasa tam olarak kapatmamaktadır. ABD ekonomisinden pandemiden çıkış sürecinde büyüme/istihdam/enflasyon dinamiklerinde kalıcı iyileşme Fed’i faiz artışı konusunda sözlü yönlendirme veya aksiyon almasını gerektirecek bir duruma getirebilir. Kısa listede bu gündemde yer almazken, varlık alımlarının azaltılacak olması güçlü $ temasını besleyici bir unsur olarak yer almaktadır.

Fed’in varlık alımlarını azaltma sürecinde ECB’de devreye girerek pandemi kaynaklı acil varlık alımları programının azaltılması gerektiği görüşü hâkim olurken, bu hafta ECB’nin faiz kararını takip edeceğiz. ECB faiz kararını 9 Eylül Perşembe günü saat 14.45’te açıklayacak ve sonrasında saat 15.30’te Başkan Lagarde konuşmasını takip edeceğiz. GCM Yatırım Araştırma olarak bankanın 3 faiz oranında herhangi bir değişiklik beklemezken, zayıf ihtimal pandemi acil varlık alım programında azaltma devreye girebilir. Bu durum için Başkan Lagarde açıklamalarını ve olası yol haritasını açıklamalarından izleyeceğiz.

RBA faiz kararını 7 Eylül Salı günü saat 07.30’de açıklayacaktır. %0,10 seviyesinde olan politika faizinden herhangi bir değişiklik beklemiyoruz.

Türk varlıklarında TCMB’nin sıkı para politikası ana gündem olurken, Ağustos ayı yıllık enflasyon %19,25 seviyesiyle 519,00 olan politika faizinin üzerine çıkmıştır. TCMB’nin enflasyon odaklı para politikasında yeni normal olarak manşet enflasyon mu yoksa çekirdek enflasyon mu baz alınacağını yıl sonuna kadar oldukça sık tartışıyor olacağız. Manşet enflasyon politika faizi üzerine çıkmış olsa bile çekirdek enflasyon %16,76 gerçekleşmesi ile politika faiz altında ve bir önceki aya göre gerilemiş durumdadır. TCMB’nin çekirdek enflasyonu baz alarak 4.çeyrekte 100 baz puanlık bir faiz indirimine gitme senaryosu oldukça kuvvetli durmakta ve piyasa tarafından negatif olarak algılanmaktadır.

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.