Bağımsız basın

Günün odak noktasında Fed var

Hem yurt içi hem de yurt dışı piyasaların uzun süredir odaklandığı Fed toplantısı bugün TSİ 21.00’de sonuçlanacak. Hatırlanacağı gibi Ağustos ayı sonundaki Jackson Hole sempozyumunun ardından Eylül ayı FOMC toplantısında tahvil alımlarının azaltılmasına yönelik bir takvim açıklanacağı beklentisi oluşmuştu. Ancak ABD’de Ağustos ayı istihdam verilerinin tahminlere kıyasla çok zayıf olması ve çekirdek enflasyon rakamının %4’e gerilemesi nedeniyle bu yöndeki açıklamanın Kasım ayına ötelendiği düşünülüyor. Fed bu toplantısında ayrıca güncel makroekonomik tahminlerini de açıklayacak. Tahminlerde enflasyon beklentilerinin yanı sıra özellikle komite üyelerinin mevcut durumda 2023 yılına işaret eden faiz artırımı beklentisinin değişip değişmeyeceğinin de varlık fiyatlarında yüksek volatilite yaratabileceğini düşünüyoruz.

 

Fed’in piyasa beklentisine paralel olarak bir takvim açıklamaması ve bunun Kasım ayına ertelenmesi durumunda piyasaların ilk tepkisinin nötr/hafif pozitif olduğunu görebiliriz. Ancak bu durum büyük resmi değiştirmeyecektir. Öyle ki, ekonominin mevcut momentumu ve fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskı tahvil alımlarında azaltımın masadan kalkmasına izin vermeyecektir. Dolayısıyla yıl içinde bu yönde bir adım atılma ihtimalinin bugün takvim açıklanmasa bile yüksek kalmaya devam ettiğini düşünüyoruz. Kaldı ki, piyasa beklentisi de Kasım ayı toplantısında bir takvim açıklanacağı ve Aralık ayında ise bu takvime paralel olarak ilk azaltımın yapılacağı yönünde.

 

TL zayıflıktan sıyrılmaya çalışıyor. Küresel satış baskısının hafiflemesi ve piyasaların kısmen de olsa destek bulmaya başlaması son dönemde dolar karşısında en zayıf performansı gösteren gelişmekte olan ülke para birimlerinden biri olan TL’nin kayıplarını azaltmasına yardımcı oluyor. Bu noktada Özellikle 8,68 seviyesinin altında kalınması kur üzerindeki baskıyı önemli oranda hafifletecektir. USD/TL özellikle 8,60’ın da altına inmeyi başarırsa yeniden 8,54 seviyesine doğru bir eğilim teknik açıdan mümkün görünüyor. Ancak kurun sergileyeceği performansta teknik görünümden ziyade hem Fed hem de TCMB PPK toplantısından çıkacak kararların belirleyici olacağını tahmin ediyoruz.

 

Borsa İstanbul destek seviyelerinde tutunmakta zorlanıyor. Yurt dışındaki zayıflığa paralel olarak hafta içinde 1415 ve 1400 desteklerini hızlı bir şekilde kıran BIST-100 endeksi küresel piyasalardaki tepki alımlarına ayak uydurarak dün 1400 puanın üzerini test etse de kazanımlarını korumayı başaramadı. Piyasaların odak noktasında Fed toplantısının olduğunu düşünürsek toplantı öncesinde olası tepki alımlarının bir trende dönüşmesini beklemiyoruz. Kaldı ki, içeride yarın gerçekleştirilecek olan PPK toplantısından çıkacak karar ve açıklamaların da endeksin seyrine etki edebileceğini unutmamak gerekiyor. 1400 puanın altında ise 1388 ve 1370 puan seviyeleri önemini korumaya devam ediyor.

 

BIST-30 EKİM VADELİ VİOP KONTRATI

Mart 2020’den bu yana devam eden trendin destek noktası olduğu için 1515 puanın kritik bir seviye olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. Bu açıdan bakıldığında dünkü kapanışın bu seviyenin altında yapılmış olmasını negatif buluyoruz. 1515 puanın üzerinde 1532 önemini korurken aşağıda ise 1492 ve 1485 seviyeleri destek olarak kalmaya devam ediyor.

 

USD/TL EYLÜL VADELİ VİOP KONTRATI

Eylül vadeli kontrat 8,7600 seviyesini test ettikten sonra küresel risk iştahının daha ılımlı bir tablo sergilemesinin de desteği ile yönünü aşağı çevirdi. Fed ve TCMB PPK toplantıları öncesinde net bir yön tayin edilmesinin zor olduğu içinde bulunduğumuz haftada yukarıda 8,7700 ve 8,8500 aşağıda ise 8,6100 ve 8,4800 seviyelerini takip etmeyi sürdürüyoruz.

Kaynak Ünlü Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.