Bağımsız basın

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde  Ekim ayına ait güven endeksi bir önceki aya göre 3,8 puan azalarak 109,6 seviyesinde gerçekleşirken kapasite kullanım oranı ise  % 0.1 puan azalarak %78,0 seviyesine geriledi. Sektörel güven endeksleri incelendiğinde ise Ekim ayında Eylül ayına göre; hizmet sektöründe %2,1, perakende ticaret sektöründe %4,8 ve inşaat sektöründe %1,0 artış kaydedildi. Hafta başına büyükelçi krizi ile başlamıştık. Cumhurbaşkanı Erdoğan 10 ülkenin büyükelçilerini ‘’istenmeyen adam’’ olarak söylemesi piyasalarda oynaklığı arttırmış kurda yükseliş ve borsa açılışa düşüş olarak başlamıştı. Ancak daha sonra Türkiye ve diğer ülkelerden özellikle ABD’den verilen mesajlar sonrası gerginliğin yatışması ile kurda düşüşler kaydedilirken geçen hafta kapattığı 9.55 seviyesine kadar geri çekilme izlendi. Bist100 endeksi satıcılı başladığı günde küresel borsalarında etkisiyle günü alıcılı tamamlayarak 19 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. BİST100 endeksi dünü % 0.88 değer kazanarak 1.492,93 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 23,5 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 2,80 ile spor olurken, en çok gerileyen ise % 1,47 ile finansal kiralama, faktoring oldu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. BİST100’de 1501 seviyesi kritik bu seviyenin aşılması halinde sert yükselişler görülebilir. 1501 seviyesinin altında temkinli olunmalı aşağıda ana destek bölgemiz ise 1466 seviyesi. Kurda hala her düşüş alış fırsatı olmaya devam ediyor.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. 3 Kasım Fed toplantısı yaklaştıkça piyasalarda gergin bekleyiş artıyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün yatay seyrederken bu sabah % 1.64 seviyesinden işlem görmekte. Dolar endeksi ise çok kritik bir bölge olan 93.44 seviyesinden yükseliş göstermekte. Dolar endeksi ve ABD 10 yıllıklardaki görüşümüzü koruyoruz. Özellikle 3 Kasım’daki Fed faiz kararı sonrası doların küresel bazda artacağı bir döneme geçiş bekliyoruz. ABD borsaları ise rekor kırmaya devam ediyor Dün S&P ve Dow Jones tarihi rekorlarını yenilediler. ABD’de şirket bilançolarının pozitif gelmesi endeksleri yukarı taşımaya devam ediyor.

Bugün ABD’de konut piyasasına dair verileri takip edeceğiz. Aylık bazda konut fiyat endeksi % 1.5 beklenirken, S&P/CS karmaşık -20 konur fiyat endeksinin yıllık bazda % 20.1’e yükseleceği tahmin edilmekte. Yeni konut satışlarında ise beklenti 755 bin adet seviyesinde oluşmakta. Bunun haricinde ABD’de bugün Richmond imalat endeksini takip ediyor olacağız.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nden gelen verilerde Almanya IFO İş  ortamı güven endeksi  beklentilerin altında 97.7 olarak açıklanırken son 4 aydır düşüş izleniyor. Ayrıca Almanya IFO iş ortamı güven endeksi son 6 ayın en düşük seviyesine de gerilemiş oldu. Yapılan açıklamada tedarik dar boğazlarının Alman ekonomisini zorlu bir sonbahar dönemiyle karşı karşıya bıraktığı belirtilirken inşaat sektöründe iyileşme, imalat ve hizmet sektörlerinde ise şirketlerin mevcut durum değerlendirmeleri ve geleceğe yönelik beklentilerinde kötüleşme görüldü. IFO’nun ekonomisti Klaus Wohlrabe, cari tedarik zinciri sorunlarının etkisi ile Alman ekonomisinin 4. çeyrekte % 0,5 büyümesini beklediklerini söylerken problemlerin perakende mağazaları da etkilemekte olduğunu ve Noel sezonunun da bu problemlerden etkilenmesinin beklendiğini de ifade etti. Dün Eur/Usd paritesi düşüşünü sürdürürken 1.17 seviyesinin altında satış baskısının devamını bekliyoruz. Eur/Try ise büyükelçiler krizi ile açılışta tarihi rekor seviyeye yükselsede gerilimin düşmesinin ardından kayıplarını telafi etti. Kurda düşüşler alım fırsatı yaratmaya devam ediyor. Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü Fransa dışında yükselişle tamamlarken şirket bilançolarının pozitifliğinin etkisini izledik.

Bugün Euro Bölgesi’nde  veri akışı sakin. Gözler Perşembe günü yapılacak Avrupa Merkez Bankası faiz kararına çevrilmiş durumda. Burada alınacak kararların piyasada volatiliteyi artıracağını bekliyoruz. Bu yüzden piyasalar şu an için kararı beklerken sakin seyrediyor.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1483 seviyesinin altında önce 1472 ve arkasından 1466 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1493 direncinin kırılması halinde önce 1501 ve arkasından 1510 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1618 seviyesinin kırılması halinde önce 1624 ve arkasından 1634 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1605 desteğinin altında önce 1595 ve arkasından 1583 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.5470 seviyesinin kırılması halinde önce 9.4900 ve arkasından 9.4280 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.6390 direncinin üzerinde önce 9.7160 ve arkasından 9.7790 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1800 seviyesinin altında önce 1792 ve arkasından 1783 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1806 direncinin kırılması halinde önce 1813 ve arkasından 1824 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AGHOL ANADOLU GRUBU HOLDİNG – MOOV’un sermayesini temsil eden payların %75’inin Getir’e devrinin 23,3 milyon satışının tamamlandığı, satış sonucunda 188,4 milyon TL kar elde edildiği açıklandı.

#ASUZU ANADOLU ISUZU – Şirketin İsviçreli Eurobus şirketine okul servisi olarak hizmet verecek olan Turkuaz midibüsünün teslimatını gerçekleştirdiği medyada yer aldı.

#BALAT BALATACILAR BALATACILIK – Şirket ile şirketin % 3 oranında ortağı olan Anadolu Girişimleri arasında şirketin kısa vadeli finansman ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak 2021 yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere 1 milyon TL tutara kadar kısa vadeli finansman temini üzerinde mutabık kalındığı açıklandı.

#BTCIM BATI ÇİMENTO – Şirket ve şirketin bağlı ortaklığı BSOKE’nin kullanmış olduğu kredilerinin refinansmanı için bankalarla görüşmelere başlandığı açıklandı.

#EUHOL EURO YATIRIM HOLDİNG – Sermaye artırımından elde edilen fonun 100 milyon TL’lik kısmının Euro Finans Menkul’ün mali yapısının güçlendirilmesinde, 100 milyon TL’sinin Eurocity Bank’ın mali yapısının güçlendirilmesinde, 40 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanılmasının planlandığı açıklandı.

#GESAN GİRİŞİM ELEKTRİK – Şirket ile Göktekin Enerji arasında Metafor Rüzgar Enerjisi Santrali projesine ait 154kV Metafor RES Trafo Merkezi kapsamı için 2,0 milyon TL bedelle sözleşme imzalandığı açıklandı.

#INFO İNFO YATIRIM – BRLSM paylarında likidite sağlayıcılık işlemlerine başlanması talebi Borsa tarafından olumlu karşılandı.

#THYAO TÜRK HAVA YOLLARI – JCR Avrasya tarafından şirketin Uzun Vadeli Ulusal Notunun “AAA (Trk)”, Kısa Vadeli Ulusal Notunun “A-1+ (Trk)”, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının “BB”, Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı ve Yerel Para Notlarının “B”, tüm not görünümlerinin ise “Stabil ‘’ olarak belirlendiği açıklandı.

#TGSAS TGS DIŞ TİCARET – İTHİB tarafından gerçekleştirilen İhracata Değer Katanlar Ödül Töreni’nde şirketin 2020 yılında gerçekleştirmiş olduğu Tekstil ve Hammaddeleri ihracat rakamı ile Platin başarı ödülü aldığı açıklandı.

#UMPAS UMPAŞ HOLDİNG – Şirketin grup şirketlerinden faaliyetine ara veren Seranova Seramik’in A.F.D. Seramik ile üretim anlaşması yapması kapsamında, üretim hatlarının açılmasına karar verildiği, üretilen ürünlerin A.F.D Seramik’e satılmasına karar verildiği açıklandı.

#VBTYZ VBT YAZILIM – Şirketin SGK tarafından düzenlenen Kurumsal Sunucu Temini ihalesini 58,9 milyon TL bedelle kazandığı açıklandı.

#ZRGYO ZİRAAT GMYO – Şirketin payların tamamına sahip olacağı Kazakistan’da bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı. 

#IHAAS.HE İHLAS HABER AJANSI – Şirket payları Borsa’da Satış yöntemi ile bugün ve yarın halka arz edilecek.

#ULSFA ULUSAL FAKTORİNG  – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler 4 – 5 Kasım’da toplanacak.

#AKSA AKSA – emniyet Ticaret tarafından 21,96 – 22,80 TL fiyat aralığından 79.302 adet pay alınırken, şirket sermayesindeki payı %19,78’e yükseldi.

#ANELE ANEL ELEKTRİK – Şirket sermayesi 1 Kasım’da 200 milyon TL’den %32,50 oranında bedelli olarak 65 milyon TL nakden artışla 265 milyon TL’ye yükseltilecek.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.