Bağımsız basın

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde merakla beklenen faiz kararı açıklandı. TCMB sürpriz yaparak 200 baz puan indirim yaptı ve faizleri % 18.00’den % 16.00’ya indirdi. Ayrıca Banka  tüm faizlerde 200 puanlık indirim yaparak gecelik borç verme faizini %17.50’ye, gecelik borç alma faizini % 14.50’ye, geç likidite pencere faiz oranını da % 20.50’ye indirdi. Bankadan yapılan açıklamada talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına yönelik analizleri değerlendirdiğini ve bu çerçevede arz şoklarının kesilmesiyle birlikte enflasyonda geri çekilme beklediklerini ayrıca şu anda gelişmiş merkez bankalarının varlık alım programını devam ettirdiği için faiz indirdiklerini ifade ettiler. Merkez Bankası emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artışın uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açtığını vurguladı. Başlıca tarımsal emtia ihracatçısı ülkelerde yaşanan iklim koşullarının küresel gıda fiyatları üzerine olumsuz yansımaları görülmektedir diye ekledi.  Raporda Bireysel kredilerin ılımlı bir seyir izlediği vurgulanırken para politikasındaki sıkı duruşun ticari kredilerde daralmaya yol açtığının altı çizildi. İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari açığın iyileşmesine ve fiyat istikrarı için cari açıktaki iyileşmenin önem arz ettiğini belirtti. Merkez Bankası faiz kararı sonrası kurlarda yeni tarihi zirve seviyeleri görülürken bu yükseliş eğiliminin devam etmesini  bekliyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi Fed’in tahvil alım programının azaltımına gittiği noktada dünya genelinde doların güç kazanması ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin artması ile gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışları hızlanacaktır. BİST100 endeksi dünü % 158 değer kazanarak 1.455,42 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 27,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,52 ile inşaat olurken, en çok gerileyen ise % 1,18 ile sigorta oldu. Borsa tarafında özellikle bankacılık sektörü öncülüğünde çıkış yaşanmaya devam ederken Türkiye 10 yıllık tahvil faizleri dün % 20.40 seviyesine ulaştı. Bu bize bankacılık endeksinde satışların devam edeceğini gösterirken yatırımcıların bu noktada dikkatli olması gerekmektedir. Dün borsa Tüpraş, Ereğli ve Ford  Oto San hisseleri öncülüğünde yükselmesi de dikkat çekti. TCMB tarafından 15 Ekim’e dair açıklanan verilerde yabancıların 69,4 milyon dolar alım yaptığı görülürken 155,3 milyon dolar tahvilden çıktığı gözlemlendi. Ayrıca şirket borçlanma senetlerine de 13.7 milyon dolarlık giriş oldu.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Standart Poor’s Türkiye’ye ilişkin raporunu yayınlayacak. Açıklamanın tahmini olarak TSİ ile 23:00 civarı gelmesi bekleniyor.  S&P’nin Türkiye için kredi notu “durağan” görünüm ile “B+” seviyesinde bulunuyor. Beklentiler kuruluşun kredi ve görünümü sabit bırakması yönünde. Kurda yükseliş eğilimi beklediğimizi tekrar hatırlatalım. Kısa vadede gelecek satışlar alış fırsatı yaratacaktır. BİST100 tarafında ise 1432 seviyenin kırılmasıyla sert yükseliş kaydedilirken bugün alım eğilimi sürebilir. Ancak yukarıda çok önemli 1466 desteği var. Aşağıda satışların ön plana çıkması için 1432 seviyesini kırması gerekmekte.

ABD:  Dün ABD’de haftalık İşsizlik Başvuruları 290K olarak gerçekleşirken, beklentiler 298K seviyesindeydi. ABD’de pandemi sonrası (Mart 2020’den bu yana) Haftalık İşsizlik Başvuruları en düşük seviyesine indi. ABD’de istihdam tarafını yakından ilgilendiren haftalık işsizlik başvuruları pandemi öncesi seviyesi olan 250K ortalamasına yaklaştıkça Fed’in tapering yapma ihtimali Kasım ayında kuvvetleniyor. ABD’de konut piyasasında fiyat artışları sürüyor. Mevcut Konut Satışları beklentilerin üzerinde 6,29 milyon adet olarak gerçekleşirken, mevcut konut satışları Şubat 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dün dolar endeksinde yükseliş görülürken ABD 10 yıllık tahvil faizleri buna eşlik ederek % 1.68 seviyesine yükseliş gösterdi. ABD borsaları ise günü alıcılı kapatırken gelen bilançoların iyimserliği ve Çin’li gayrimenkul şirketi Evergrande’nin temerrütten kurtulmasının pozitif yansımaları etkili oldu. ABD borsaları tarihi zirvelere tekrar geri dönüş yaparken bu zirvelerin kırılıp kırılmayacağını izliyor olacağız. Devlet destekli Securities Times gazetesinin ‘ilgili kanallara’ dayandırdığı haberine göre, şirket 83,5 milyon dolarlık ödemenin havalesini gerçekleştirdi ve fonlar tahvil sahiplerinin eline Cumartesi gününden önce geçecek. Şirketin asıl ödeme tarihini kaçırmasının ardından tahvil kuponu için 30 günlük yasal (ödemesiz) süre Cumartesi günü sona eriyordu.

Bugün ABD’de büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisinin 60.5 puan açıklanması beklenirken  hizmetler PMI verisinin 55.3 olarak gerçekleşmesi tahmin edilmekte. İmalat sekötünde son 2 aydır hizmetler sektöründe ise son 4 aydır düşüş yaşanması dikkati çekmekte. Bugün ayrıca Fed Başkanı Powell ve Fed üyelerinden Daly’nin açıklamaları ön planda olacak. Başkan Powell, Güney Afrika Merkez Bankası’nın düzenlediği koronavirüs sonrasında merkez bankalarına parasal ve finansal istikrar sorunları başlıklı konferansta konuşma yapacak.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde tüketici güveni  beklentiler dahilinde -5 puan olarak gerçekleşti. Bloomberg’in haberine göre Avrupa Merkez Bankası, Pandemi Acil Alım Programı’nın (PEPP) Mart ayında sona erdirmeden önce normal varlık alım programını (APP) güçlendirme yönünde adım atması bekleniyor. PEPP 2022 Mart’ta sonlanıyor.  Avrupa Merkez Bankası uzun süredir enflasyondaki eğilimin geçici olduğunu ve piyasayı para basarak desteklemesi gerektiğini ifade ederken son toplantıda bazı üyelerin enflasyondan endişe duyduğunu  ve karşı çıktıklarını görmüştük. Dün Eur/Usd paritesi  dolar endeksinin yükselmesi ile satış yerken 1.17 seviyesi kırılmadığı sürece bu eğilimini koruyacaktır. Eur/Try, Merkez Bankası faiz indirimi sonrasında ise tarihi rekorunu kırarak 11,00 seviyesinin üstüne attı. Kurdaki yükselişin devamını bekliyoruz. Avrupa borsaları da Abd endekslerine benzer gelen bilançoların iyimserliği ve Çin’li gayrimenkul şirketi Evergrande’nin temerrütten kurtulmasının pozitif yansımalarının etkisi ile yükseliş kaydetti.

Bugün Euro Bölgesi’nde büyümenin öncü göstergelerinden imalat PMI verisinin 57.0 gelmesi beklenirken hizmetler PMI verisinin 55.4 açıklanacağı öngörülmekte. Euro Bölgesi’nde de son 3 aydır imalat sektörü yavaşlarken son 2 aydır hizmet sektöründe de yavaşlama söz konusu.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1444 seviyesinin altında önce 1432 ve arkasından 1417 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1457 direncinin kırılması halinde önce 1466 ve arkasından 1472 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1572 seviyesinin kırılması halinde önce 1582 ve arkasından 1594 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1555 desteğinin altında önce 1549 ve arkasından 1537 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.4835 seviyesinin kırılması halinde önce 9.3530 ve arkasından 9.2825 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 9.5400 direncinin üzerinde önce 9.6400 ve arkasından 9.7600 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1781 seviyesinin altında önce 1776 ve arkasından 1767 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1788 direncinin kırılması halinde önce 1795 ve arkasından 1800 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#ALCTL ALCATEL LUCENT TELETAŞ- Şirket ile TTKOM arasında, 2016 yılında imzalanmış olan Sistem, Donanım, Yazılım, Bakım ve Destek Hizmetleri Çerçeve Sözleşmesi kapsamında toplamda 6 milyon dolar tutarında GPON ürünlerine ilişkin satış, bakım ve destek hizmetlerini içeren yeni iş emri imzalandığı açıklandı.

#AGHOL ANADOLU GRUBU HOLDİNG – Şirket iştiraki Çelik Motor’un %100 bağlı ortaklığı Moov’un sermayesini temsil eden payların %75’inin Getir Perakende’ye satılmasına yönelik pay devrine ilişkin Rekabet Kurulu izninin alındığı açıklandı.

#BEYAZ BEYAZ FİLO – 100 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#BMSCH BMS ÇELİK HASIR – Manisa OSB’de kurulu fabrika çatısı üzerine yıllık 657 KWP (879.540 Kw) gücünde GES yatırımı için VTN Enerji ile anlaşma sağlandığı, üretime Ocak 2022’de başlanacağı, söz konusu alımın yatırım teşvik belgesi kapsamında KDV istisnası teşviki ile yapılacağı açıklandı.

#DOHOL DOĞAN HOLDİNG – Şirketin %100 pay sahibi olduğu DHI’nin sermayesinin 60 milyon euro artırılmasına karar verildiği açıklandı.

#ESEN ESENBOĞA ELEKTRİK – Şirketin GES müteahhitlik faaliyetleri kapsamında EREGL’nin bağlı ortaklığı olan Erdemir Çelik ile Çatı GES anahtar teslim yapımı için 1,7 milyon dolarlık sözleşme imzalanması sonrasında, sözleşmeye konu Çatı GES’in tamamlanarak TEDAŞ kabulünün yapıldığı açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT –  Ankara Çankaya Çayyolu 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumunun 2 Kasım’da yapılacağı açıklandı. İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1. Etap 3. Kısım Projesi kapsamında 329 adet olan konut sayısının 388 adet olarak revize edildiği, toplam 401 adet Bağımsız Bölüme ait Tadilat Yapı Ruhsatlarının alındığı açıklandı.

#INFO İNFO YATIRIM – BRLSM ile likidite sağlayıcılık sözleşmesi imzalandığı, likidite sağlayıcılık işlemlerine başlanmasına ilişkin olarak Borsa’ya başvuru yapılacağı açıklandı.

#ISCTR İŞ BANKASI – Rekabet Kurulu’nun bankaya idari para cezası vermesi kapsamında, Danıştay nezdinde kararın düzeltme aşamasında yerel mahkeme kararının Banka lehine bozulduğu ve yeniden incelenerek karar verilmek üzere dava dosyasının ilk kararı veren yerel mahkemeye gönderildiği, yerel mahkemenin Danıştay’ın bozma kararına uymadığı ve söz konusu yerel mahkeme kararına banka tarafından temyiz başvurusunda bulunulduğu, temyiz isteminin kabul edilerek ilk kararı veren yerel mahkemenin temyize konu ısrar kararının bozulmasına ve yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın yerel mahkemeye gönderilmesine karar verildiği açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK – Rusya Moskova oblastı ‘Mini Termal Power Plant Zaraisk-1&2″ projesi süreciyle ilgili olan tüm iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesine ve Rusya’da bağlı ortaklık veya iştirak şeklinde yeni bir şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#MGROS MİGROS – Şirketin %100 bağlı ortaklığı olacağı 10 milyon TL sermayeli şirket kurulmasına karar verildiği açıklandı.

#MNDRS MENDERES TEKSTİL – Şirketin Menderes Fabrics markasının Marka Destek Programı kapsamına alınmasının Bakanlık tarafından uygun görüldüğü açıklandı.

#OZRDN ÖZERDEN PLASTİK – Yalova’daki 17.062 m 2 ’lik arsanın 7,5 milyon TL’ye satıldığı, satış sonucunda 60.000 TL kar elde edildiği açıklandı.

#PEKGY PEKER GYO – Şirketin Almanya’da kurulu ve 25.000 euro sermayeli Nordstern Düsseldorf GmbH şirketinin sermayesini temsil eden payların %89’unu 5,8 milyon TL’ye satın almak için Peker GMBH ile bir ön sözleşme imzalandığı açıklandı.

#HEDEF HEDEF HOLDİNG – Şirket payları bugün Borsa’da işlem görmeye başlayacak.

#RTALB RTA LABORATUVARLARI – Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından Covid – 19 tanı kitinin temini kapsamında yapılan Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması ile şirkete 1.500.000 adet ürün siparişi verildiği açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.