Bağımsız basın

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Dün TCMB tarafından açıklanan verilerde Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı 2 milyar 477,9 milyon dolar düşüş göstererek 1 Ekim ile sona eren haftada 232 milyar 684,0 milyon dolara geriledi. Yabancılar 1 Ekim haftasında  92.8 milyon dolarlık hisse senetlerinden çıkış yaparken 201.1 milyon dolarlık tahvil satışı gerçekleştirdi. Aynı dönemde yabancılar 55.0 milyon dolarlık ters repo işlemi yaparken şirket borçlanma senetlerinden de 1.1 milyon dolarlık çıkış gerçekleştirdi. BİST100 endeksi  dünü % 1.84 değer kazanarak  1.396,62 puandan tamamlarken toplam işlem hacmi 15,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Tüm sektör endeksleri yükselirken, en çok kazandıran % 4,09 ile metal, ana sanayi oldu.  Usd/Try  dünü dolar endeksine paralel hafif alıcılı kapattı.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. BİST100 endeksinde 1400 seviyesinin kırılması halinde yükselişler bugünde devam edebilir. Ancak 1400 seviyesi aşılmaz ise aşağıya doğru satışlar etkinliğini tekrar artıracaktır. Usd/Try kuru ise günü alıcılı başlarken yükseliş eğiliminin halen ön planda olduğunun altını çizelim. Bugün gözler ABD’den gelecek istihdam verilerinde olacakken piyasanın yönü gelecek verilere şekillenebilir.

ABD:  Dün ABD’den gelen verilerde haftalık işsizlik başvuruları 326 bin olarak gerçekleşirken, beklentiler haftalık işsizlik başvurularının 350 bin kişi olacağı şeklindeydi. 3 haftalık artışın ardından bu hafta tekrar düşüş kaydedildi. Haftalık işsizlik başvurularının pandemi öncesi ortalaması olan 250 bin kişi ortalamasının hala uzağında olsakta bu hafta gelen ADP tarım dışı istihdamda da toparlanma yaşanması ybugün açıklanacak verilerin iyimser gelme beklentisini artırdı. ABD Senatosu borçlanma tavanını artırmak için anlaştığı bildirilirken  ABD’li Demokrat Senatör Schumer ile Cumhuriyetçi McConell arasında yapılan görüşmelerde anlaşmaya varıldığı açıklandı. Anlaşmanın bugün oylanması hedefleniyor. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada borçlanma tavanının 480 milyar dolar artırılarak 28.9 trilyon dolara çıkacağı ifade edildi.  Bu sayede hükümetin 3 Aralık’a kadar yetecek fona sahip olması hedefleniyor. ABD’de borçlanma tavanı konusundaki krizin kısmi olsa bile çözülmesi borsalara pozitif yansıdı. Ancak küresel bazda enerji krizinin giderek büyüdüğünü izliyoruz. Ayrıca  Çin’de Evergrande’nin tahvil ödemelerini yapamamasının ardından diğer bir gayrimenkul  şirket olan Fantasia’nın Şangay’da işlem gören tahvillerinde piyasa işlemleri geçici olarak askıya alındı. Çünkü  Fantasia’da bu hafta ödemesi gereken tahvil ödemelerini yapamamıştı. Çin’de gayrimenkul sektöründe görülen bu yayılmanın diğer şirketlere de sirayet etmesi Çin için bir kriz yaratabilecekken bunun küresel bir konut krizini tetikleyip tetiklemeyeceğini izliyoruz. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ABD’de enflasyonun büyük oranda geçici etkenlerden kaynaklandığını söylerken  Enflasyonda yaşanan artışın ne kadarlık kısmının arz sorunlarından ne kadarlık kısmının ise talepten geldiğini belirlemenin güç olduğunu ifade eden Mester, Fed’in sabırlı olması gerektiğini vurguladı. Dün dolar endeksinde yatay bir görünüm hakimken ABD 10 yıllık tahvil faizleri dün iyi gelen verilerin ardından bu sabahta yükselişine devam ederek % 1.59 seviyesinden işlem görmekte.  ABD  borsaları ise hem Cumhuriyetçi ve Demokratların borçlanma tavanının da anlaşmaları  hemde iyi gelen verilerin etkisiyle yükseliş kaydederek günü alıcılı kapattı.

Bugün bütün gözler ABD’den gelecek verilere çevrilmiş durumda. Fed’in tahvil alım programının azaltımasına (tapering) giderken baktığı en kritik veri olan enflasyon ve istihdam cephesi ikiye ayrılmış durumda. Enflasyon beklentilerin çok üzerine çıkarken ileride Fed’e zorluk çıkaracak ve daha sert faiz artışlarına sebep olacak kalıcı yapı oluşturmaya başlarken istihdamda ise henüz istenilen düzeye gelinememesi Fed’in işini zorlaştırıyor. Eğer bugün istihdam verileri iyi gelirse piyasa bunun taperinge yaklaşım olarak algılayacak ve hem dolar endeksinde hemde ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yükseliş yaşanırken doların küresel bazda değeri artacak buna karşılık paritelerde, altında ve borsalarda satış yaşanabilir. Tersi durumunda ise verilerin beklentilerin altında kalması durumunda dolar küresel bazda değer kaybedecekken altın, parite ve borsalarda yükselişler yaşanabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan yükselişin şu an için piyasalara yansımadığını izliyoruz. BU hafta gelen veriler bugümn açıklanacak verilerin iyimser gelme potansiyelini oldukça artırdı. ABD’de bugün işsizlik oranının % 5.2’den % 5.1’e gerilemesi beklenirken, tarım dışı istihdam verisinin de 490K olarak açıklanacağı tahmin edilmekte. Ayrıca dünya genelinde yaşanan ücret artışları ABD’de kendini gösterirken bugün ücret artışı verilerinin pozitif gelmesi oldukça yüksek ihtimal. ABD’de aylık bazda ortalama saatlik kazançlar  % 0.4, yıllık bazda ortalama saatlik kazançların % 4.6 geleceği öngörülmekte.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde Avrupa Merkez Bankası’nın 8-9 Eylül’de Frankfurt’ta gerçekleştirdiği para politikası toplantısının toplantı tutanaklarında bazı üyelerinin piyasaların Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) kapsamındaki desteklerin sona ermesi için hazır olduğu ve varlık alımlarında daha büyük kesintiye vurgu yaptığını görüldü. Üyeler son aylarda yaşanan fiyat artışlarını para politikasında sıkılaştırma ihtiyacı yaratacak bir gelişme olarak değerlendirmediklerini söylerken enflasyonda yılın son aylarında bir düşüş beklediklerini de ortaya koydular. Özellikle enflasyon tarafında büyük tarafının PEPP tarafındaki etkisine atıfta bulunarak büyük tartışmların çıkması ve bazı üyelerin yükselen enflasyonda rahatsız olması yakın zamanda Avrupa Merkez Bankası’nın bir adım atacağını göstermekte. Ancak daha öncede söylediğimiz gibi AMB bu karar için önce Fed’in tapering yapmasını bekleyecektir. AMB Başekonomisti Philip Lane, artan enflasyon oranlarının ekonominin yeniden açılması ve birçoğu geçici olan etkenlerden kaynaklandığına inanmak için güçlü nedenler var derken yaşanan artışlar karşısında AMB’nin reaksiyon göstermemesini ve sabırlı olmasını ifade etti. AMB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel de benzer şekilde mevcut enflasyonist baskıların, pandemi ilişkili gelişmeler tarafından körüklendiğini dile getirirken enflasyondaki yükselişe aşırı tepki vermenin zararlı olacağını ve ekonomik toparlanmayı tehlikeye atacağını öngördü. Dün Eur/Usd paritesi dolar endeksine paralel hafif satıcılı seyrederken Eur/Try’de alıcılı yapı devam ediyor. Avrupa borsaları dünü alıcılı kapattı.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. ABD’den gelecek veriler piyasayı şekillendirecektir.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1390 seviyesinin altında önce 1380 ve arkasından 1371 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1400 direncinin kırılması halinde önce 1407 ve arkasından 1417 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1509 seviyesinin kırılması halinde önce 1519 ve arkasından 1526 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1499 desteğinin altında önce 1484 ve arkasından 1476 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.8845 seviyesinin kırılması halinde önce 8.8470 ve arkasından 8.8320 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.9370 direncinin üzerinde önce 8.9590 ve arkasından 9.9865 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1756 seviyesinin altında önce 1749 ve arkasından 1734 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1761 direncinin kırılması halinde önce 1770 ve arkasından 1781 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#AKBNK AKBANK- 60 gün vadeli 962,2 milyon TL tutarında bono ihraç edildi. Rekabet Kurulu’nun 2019 yılında bankaya idari para cezası vermesi kapsamında, Danıştay nezdinde kararın düzeltme aşamasında yerel mahkeme kararının Banka lehine bozulduğu ve yeniden incelenerek karar verilmek üzere dava dosyasının ilk kararı veren yerel mahkemeye gönderildiği, yerel mahkemenin Danıştay’ın bozma kararına uymadığı ve söz konusu yerel mahkeme kararına banka tarafından temyiz başvurusunda bulunulduğu, temyiz isteminin kabul edilerek ilk kararı veren yerel mahkemenin temyize konu ısrar kararının bozulmasına ve yeniden bir karar verilmek üzere dosyanın yerel mahkemeye gönderilmesine karar verildiği açıklandı.

#ALMAD ALTINYAĞ MADENCİLİK – Şirketin CANTE’ye ait Çanakkale Çan’da bulunan Termik  Santral ile 2021’de yapılan 2.000.000 ton Kömür Teslimi ile  ilgili sözleşme kapsamında ALMAD tarafından 15.050 ton kömürün sevkiyatının tamamlandığı ve teslimatların gerçekleştiği açıklandı.

#ARZUM ARZUM EV ALETLERİ – Şirketin A.L.F.A Awards’ta Küçük Ev Aletleri kategorisinde yılın Müşteri Markası seçildiği medyada yer aldı.

#BRISA BRİSA / #ENJSA ENERJİSA – Şirketlerin Türkiye’de elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonu sayısını artırmayı hedeflediği medyada yer aldı.

#DERHL DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG – Derlüks Yatırım iştiraki bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji’nin Şanlıurfa ve Kayseri’de kurulu toplam kapasitesi 19.374 MWp olan 17 GES’in 23,5 milyon dolar satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

#DITAS DİTAŞ DOĞAN – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 38 milyon TL’den 100 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildiği ve bugün SPK’ya başvuru yapılacağı açıklandı.

#EPLAS EGEPLAST – Şirketin üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik yatırım projelerinin teşvik belgesine bağlanması kapsamında yerli makine ve teçhizat listesinde yer alan teçhizatların 229.450 TL tutarında imalinin yapıldığı açıklandı.

#GLYHO GLOBAL YATIRIM HOLDİNG – Şirketin %100 bağlı ortaklığı 25 milyon TL sermayeli GYH Danışmanlık’ın kuruluş işlemlerinin tescil edildiği açıklandı.

#TRILC TURK İLAÇ VE SERUM – Hemofiltrasyon solüsyon ürünlerinin için yurt dışı ve yurt içi satış dağıtımlarını yapmak üzere TMP Ekstrakorporeal ike 14,3 milyon TL tutarlı 410.000 Torba Satış Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#IDGYO İDEALİST GMYO – İstanbul Şile’deki arsa üzerinde geliştirilen İdealist Cadde Projesine ait 18 adet ticari ünite, 1 adet konut alanının EKGYO aracılığı ile açık artırım usulüyle satışa sunulduğu açıklandı.

#IZFAS İZMİR FIŞÇA – Şirketin % 51 oranında bağlı ortaklığı İzmir Rulo Sanayi’nin sermayesinin %15’ine karşılık gelen 150.000 adet hissenin 1 milyon TL’ye satın alındığı açıklandı.

#KARSN KARSAN OTOMOTİV – Şirketin ürün çeşitlendirme kapsamında planladığı yatırım için yapılan Yatırım Teşvik Belgesi başvurusunun onaylandığı açıklandı.

#KCHOL KOÇ HOLDİNG – Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanının özelleştirilmesi ihalesi kapsamında açık artırma sonucunda şirketin bağlı ortaklığı Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm’in verdiği 2,5 milyar TL’lik teklifin en yüksek teklif olduğu açıklandı.

#KONTR KONTROLMATİK – Şirket ile yabancı bir müşterisi arasında Irak Kalar Çelik Fabrikası 132/33 kV 2×50 MVA trafo merkezi yapımı işi için toplam bedeli 4,2 milyon dolar tutarında Yurt Dışı Satış Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#MAALT MARMARİS ALTINYUNUS – Şirketin Divan Talya Oteli’nin yeniden yapım süreci kapsamında yapılan ÇED başvurusunda ÇED Gerekli Değildir kararı verildiği açıklandı.

#PEKGY PEKER GYO – Şirketin Almanya’da arsa edinmek üzere kurulmuş ancak henüz aktif olarak faaliyet göstermeyen Blue Stone Investment GMBH şirketinin paylarının tamamını 1,8 milyon euroya Peker Holding GMB’dan devralındığı açıklandı.

#SNKRN SENKRON GÜVENLİK – Şirketin sermayesinin tamamına sahip olduğu Senkron Bina Teknolojileri’ni devralması suretiyle gerçekleştireceği kolaylaştırılmış usulde birleşme işleminin SPK tarafından olumlu karşılandığı açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.