Bağımsız basın

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. BİST100 endeksi haftanın ilk işlem gününde % 1.94 değer kaybederek günü 1.391,91 puandan tamamlarken  toplam işlem hacmi 11,7 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Tüm sektör endeksleri gerilerken, en fazla kaybettiren % 3,12 ile metal, ana sanayi oldu. Bankacılık endeksinin de % 3.00 düştüğünü kaydedelim. Fed’in taperinge gittiği süreçte küresel borsalar üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturacağını her fırsatta söylüyoruz. Çarşamba akşamı tapering gelmesi halinde  borsalarda ki satış yapısı artarak sürebilir. Usd/Try ise  dün yükselişine devam ederken bu sabah bir miktar kar satışları görülmekte. Borsa tarafına baktığımızda son dönemde gördüğümüz yabancvı çıkışlarının bankacılık hisseleri öncülüğünde gerçekleştiğini izliyoruz. 6 Ağustos’tan itibaren yabancı girişleri de aynı kanalla olmuştu. Bu yüzden Fed’in taperinge gittiği süreçte bankacılık hisselerinin bir miktar daha fazla etkilenebileceğinin altını çizilim. Kısa vadede düşüşün devam edip etmeyeceğini bankacılık endeksinin (XBANK) 1234’ü kırıp kırmaması belirleyecek. Eğer XBANK’ta bu seviye kırılmaz ise borsaya tepki alımı gelebilir. Ancak kırılması halinde satışların sertleşerek devam edeceğini düşünüyoruz.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin olacak.

ABD:  Dün ABD’de NAHB konut fiyat endeksi beklentilerin üzerinde 76 puan olarak açıklandı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Joe Biden, federal hükümetin Ekim ayında kapanmasının düşmesinin önüne geçmek için federal borçlanma tavanı uygulamasının 2022 Kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimlerine kadar askıya alınmasına yönelik planı desteklediği bildirildi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, federal borçlanma tavanının askıya alınmasına yönelik bir maddenin Biden’in 3,5 trilyon dolar büyüklüğündeki harcama planının içine eklenerek Kongre’den geçirilmesini önermişlerdi. Dolar endeksi dün yine çok kritik bölge olan 93.44 seviyesini kıramadı. Dünya genelinde doların güçlenebilmesi için bu seviyenin kırılması şart. Bu seviyenin kırılması halinde 94.77’e kadar yükseliş yaşanabilir. Ancak Fed faiz kararı yaklaştıkça piyasa karara kilitlendiği için volatilitenin azaldığını izliyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise haftaya düşüşle başlayarak dün % 1.30 seviyesine kadar düşse de bugün % 1.33 seviyesinden işlem görüyor. Tahvil faizlerinde % 1.37 seviyesinin oldukça kritik olduğunun altını bir kez daha çiziyoruz. Özellikle Fed tapering yaparsa bu seviyenin kırılıp % 1.55’e doğru tahvil faizinde yükseliş beklemekteyiz. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükseliş borsalarda ve dolar karşıtı para birimleri üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturabilir. Altın fiyatlarında görüşlerimiz değişmedi. Ons altın 1834 seviyesini kırmadığı sürece her yükseliş bir satış fırsatı olamaya devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizinin % 1.37’i kırmasının ardından altında daha sert bir satış beklemekteyiz. Tabii ki Fed’den çıkacak mesajlar piyasada yönlendirici olacaktır. ABD borsaları taperingin etkisiyle dün sert satıcılı görüntüsünü korudu ve günü düşüşle kapattı. 300 milyar dolar  borcu bulunan Çinli dev gayrimenkul şirketi Evergrande’nin borcunu ödeyemeyecek durumda olması küresel borsalarda olumsuz fiyatlanıyor. Perşembe günü bono ödemelerinin yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini korurken temerrüt riski artıyor. Özellikle şirketin diğer şirket ve bankaları olumsuz etkilemesi halinde küresel piyasalarda daha büyük bir etki yaratabilir. Şimdilik piyasalar taperinge kilitlense de Fed faiz kararının ardından Evergrande’nin masada olacağını düşünüyoruz.

Bugün ABD’de konut  başlangıçlarının 1.55 milyon adet açıklanması beklenirken yapı ruhsatlarının ise 193 B açıklanacağı tahmin edilmekte. Küresel piyasalarda konut fiyatlarında görülen yükseliş artıyor. Özellikle hammadde maliyetlerinin yükselmesinin ardından konut fiyatlarındaki yükseliş bir yandan enflasyonu da yukarı yönlü tetiklemeyi sürdürmekte. Ancak dediğimiz gibi şimdilik piyasalar yarın akşam Fed’den gelecek faiz kararını beklemekte.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakindi. Dolar endeksinin 93.44 seviyesini kıramaması Eur/Usd paritesinin de kritik destek bölgesi olan 1.17’den dönmesini sağladı. Paritede aşağı yönlü baskı devam ediyor. Doların küresel bazda güçlenmesi ile satışların devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak Fed faiz kararından çıkacak sonuçlar piyasada ana belirleyici olacaktır. Eur/Try ise 10.05’i kırmasının ardından yükseliş eğilimine devam ederken bu sabah kurda kar satışlarının geldiğini izliyoruz. Avrupa borsaları da küresel piyasalara ayak uydurarak Fed’in taperinge gidebileceği endişeleri ve Çinli dev gayrimenkul şirketi Evergrande’nin borcunu ödeyemeyecek durumda olmasının yarattığı belirsizlik nedeniyle dünü satıcılı tamamladı. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, enflasyon yükseldikçe ECB’nin ne kadar varlık alımı yaptığının veya net varlık alım hızında bir azaltımın ne zaman başlayacağını giderek daha az önemli hale geldiğini söyledi. Schnabel, ECB’nin varlık alımları sona erdikten sonra faiz artırımını değerlendirmeye başlayacak olmasının nihai tarihi önemli hale getirdiğini vurguladı.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. Piyasalar Fed faiz kararına kitlenmiş durumda.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1381 seviyesinin altında önce 1370 ve arkasından 1359 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1396 direncinin kırılması halinde önce 1412 ve arkasından 1427 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1514 seviyesinin kırılması halinde önce 1528 ve arkasından 1547 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1500 desteğinin altında önce 1485 ve arkasından 1468 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.6290 seviyesinin kırılması halinde önce 8.5880 ve arkasından 8.5390 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.6710 direncinin üzerinde önce 8.7290 ve arkasından 8.7900 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1755 seviyesinin altında önce 1745 ve arkasından 1732 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1767 direncinin kırılması halinde önce 1777 ve arkasından 1786 direnci test edilebilir.

ŞİRKET HABERLERİ

#BRLSM BİRLEŞİM MÜHENDİSLİK  Aracı Kurumu ile fiyat istikrarı süresinin sona erdiği, şirket paylarının halka arz fiyatının altına gelmemesi nedeniyle fiyat istikrarı işleminin gerçekleştirilmediği açıklandı.

#BAGFS BAĞFAŞ – Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından şirkete verilen idari para cezası ve tesis faaliyetlerinin durdurulması kapsamındaki davada ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’nce geçici faaliyet belgesi verilmesi ve idari para cezası uygulamasına ilişkin kısmı yönünden feragat nedeniyle, davanın konusuz kaldığı sonucuna varılarak dava hakkında karar verilmesine yer olmadığına istinaf yolu açık olmak üzere karar verildiği açıklandı.

#BUCIM BURSA ÇİMENTO – Şirketin Çimento Kalkeri Ocağı Projesi ile İlgili ÇED Gerekli Değildir kararı verildiği açıklandı.

#CEOEM CEO EVENT MEDYA – Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Bakanlık tarafından düzenlenen 21 – 26 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilecek olan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nin koordinasyon ve destek hizmetlerinin şirket tarafından verileceği ve 27,0 milyon cironun gerçekleşmesi beklendiği açıklandı.

#ESCOM ESCORT TEKNOLOJİ – Şirket bağlı ortaklığı Alesta Elektronik’in Glaucot Teknoloji’ye 12,7 milyon TL değerleme üzerinden %3,334 pay karşılığı yatırım yapılmasına karar verildiği açıklandı. Şirket bağlı ortaklığı Alesta Elektronik’in 7 milyon TL değerleme ile %5 oranında iştirak ettiği Artiox Teknoloji’nin 21,2 milyon TL şirket değerlemesi ile yeni bir yatırım aldığı açıklandı. Şirket bağlı ortaklığı Alesta Elektronik Teknoloji’nin 11,4 milyon TL şirket değerlemesi ile %3 oranında iştirak ettiği Nicat Batarya’nın 14,8 milyon TL şirket değerlemesi ile yeni bir yatırım aldığı açıklandı.

#ENKAI ENKA İNŞAAT – Şirket iştiraki ENKA UK Construction ile GE Steam Power arasında HPC Borulama Prefabrikasyon ve Montaj İşleri sözleşmesi imzalandığı, proje bedelinin 184 milyon sterlin olduğu, projenin 4,5 yılda tamamlanmasının ön görüldüğü açıklandı. Şirketin iştiraki ENKA Renewables LL’C’nin, Gürcistan’daki Namakhvani Cascade HES Projesi’nin geliştirilmesi, inşası, sahiplenilmesi ve işletilmesi kapsamında Gürcistan Devleti ile 2019 yılında imzalanan Yap – İşlet Sözleşmesi nin uzun süredir devam eden sözleşme ihlalleri ve mücbir sebeplerden dolayı feshetmek için Gürcistan Devletine bildirimde bulunulduğu açıklandı.

#GOODY GOOD-YEAR – Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında 2018, 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin kurumlar vergisi matrahının artırılması bildiriminde bulunması sonrasında, 16,3 milyon TL tutarında Vergi Dairesine peşin ödeme yapılacağı açıklandı.

#HUBVC HUB GİRİŞİM – Şirketin iştiraki Udentify’de sahip olduğu 7.363 adet payın tamamının pay başına 7,36 TL fiyattan Netcad’a devri kapsamında Pay Devir Sözleşmesi yapılmasına karar verildiği açıklandı.

#MERCN MERCAN KİMYA – Kocaeli Gebze’deki 9.411 m 2 ’lik arsanın 17 milyon TL’ye satın alınmasına karar verildiği açıklandı.

#OSTIM OSTİM – Şirket ile Ceceli Demir ve Emek Boru arasında imzalanan kat karşılığı ve hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi kapsamında yapılacak olan inşaatların mimari proje çalışmalarının tamamlandığı açıklandı.

#RYGYO REYSAŞ GYO –  Kocaeli Çayırova’daki 26.124 m 2 ’lik deponun 100 m 2 ’lik depolama alanının mevcut kiracı 5S Otomotiv ile ek protokol yapılarak Aralık ayına kadar kiraya verildiği, kiraya verilen depodan yaklaşık 16.000 gelir elde edileceği açıklandı. Kocaeli Çayırova’daki 26.124 m 2 ’lik deponun 100 m 2 ’lik depolama alanının mevcut kiracı 5S Otomotiv ile ek protokol yapılarak Aralık ayına kadar kiraya verildiği, kiraya verilen depodan yaklaşık 16.000 gelir elde edileceği açıklandı.

#YEOTK YEO YEKNOLOJİ – Şirket ile HSY İş Ortaklığı’nın İstanbul Enerji’nin Silivri’de inşaası devam eden Seymen Çöp Gazından Enerji Üretimi Tesisinin mekanik, elektrik, otomasyon ve dijitalizasyon işleri için 12,6 milyon TL tutarında yeni sözleşme imzaladığı açıklandı.

#KIMMR KİM MARKET – Şirket payları Borsa’da yarın işlem görmeye başlayacak. Şirket paylarının halka arzı kapsamında 2,62 kat talep toplandığı açıklandı.

#MAREN MARGÜN ENERJİ – Şirket payları Borsa’da Satış yöntemi ile 22 – 23 Eylül’de halka arz edilecek.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.