Bağımsız basın

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. İki günlük tatilin ardından haftaya geç başlayan Çin hisse senetleri Çarşamba günkü açılışta %1’den fazla düşmesi sonrasında kayıplarını geri aldı. Şanghay Bileşik Endeksi bu sabah %0,14 artıda seyretmekte; CSI300 Endeksi %0,61 geriledi. Çinli gayrimenkul devi Evergrande’in likidite krizi kaynaklı küresel satıştan dolayı hafta başından bu yana dikkatler Çin piyasaları üzerinde; Evergrande’in hisseleri yılbaşından beri %85 değer kaybetti. Japonya’da Nikkei 225 Endeksi %0,50, Topix Endeksi %0,79 düştü. Bugün küresel piyasalarda yoğun bir veri takvimi bulunuyor. Japonya Merkez Bankası (BoJ) para politikası toplantısında herhangi bir değişikliğe gitmeyerek kısa vadeli faizleri -%0,1, 10 yıllık tahvil faiz hedefini %0 civarında korudu. ABD tarafında; iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından TSİ 21.00’de karar metni ve ekonomik projeksiyonlar yayınlanacak; 21.30’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı izlenecek. Piyasanın odaklanacağı temel tema bankanın aylık 120 milyar USD tutarındaki varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağı konusu olacak. Temkinli davranan Fed’den yılsonuna kadar herhangi bir değişiklik beklenmemekle birlikte politika yapıcıların noktasal grafiklerdeki projeksiyonları piyasanın yönü açısından önem teşkil etmektedir. Bu bağlamda Fed yetkililerinin faiz ve enflasyon tahminleri ön plana çıkacaktır. Bugün yurt içinde TUİK’in Tüketici Güven Endeksi’ni takip edeceğiz. Temmuz ayından bu yana yönünü aşağı çeviren endeks Ağustos’ta 79,5 puan seviyesinden 78,2’ye gerileyerek tüketici tarafında kötümserliğin devam ettiğini işaret etmişti.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri, tepki alımları ile %1’den fazla arttı ve pozitif görünüm ortaya koydu. Bölgenin öncü paylarının bileşiminden oluşan Euro Stoxx 50 endeksi ise %1,33 oranında yükseldi. EUR/USD paritesi sınırlı artış ile 1,173 seviyelerinde işlem gördü. ABD endekslerinde ise değişen oranlarda yukarı yönlü hareketler kaydedilerek pozitif görünüm sergilendi. Nasdaq Bileşik endeksi %0,30’dan fazla artarken S&P 500 ve Dow Jones endeksleri gün genelinde sınırlı alıcılı oldu. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,1 baz puanlık artış ile %1,32’ye yükseldi. Dolar endeksi (DXY) ise 93,2 üzerindeki seyrini sürdürmeye devam etti. Emtia tarafında ons altın %0,50’den fazla arttı ve 1.770 USD’yi aştı. Brent petrol haftanın ilk işlem gününde yaşadığı kaybın bir kısmını geri alarak 74,5 USD’ye yükseldi. ABD’de konut başlangıçları Ağustos ayında 1,55mn’luk piyasa beklentisine karşın %3,9 artarak 1,62mn’a yükseldi. Böylece konut başlangıçları tahminlerin üzerinde artarak arz ve istihdam sıkıntılarının azaldığına işaret etti.

BİST100 endeksi dün, %0,45 oranında düşüş ile 1.385 seviyesine geriledi ve tepki alımları ile yükselen dünya borsalarından negatif ayrıştı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları paralel bir şekilde %0,50’ye varan düşüş yaşadılar. Gram altın ise ons altından bulduğu destek ile sınırlı alıcılı görünüm sergiledi. Gün genelinde 492 TL seviyelerinde fiyatlanan gram altın, son 1,5 aydır süren yatay kanalın üzerinde kalmaya devam etti. Türkiye Bankalar Birliği’nin raporu 2021 yılının 2. çeyreğinde takibe düşen bireysel kredilerinin toplamının 2,2mlr TL’ye yükseldiğini gösterdi. Türkiye’de son 24 saatte, 29.338 kişinin Kovid-19 testi pozitif çıkarken 260 kişi yaşamını yitirdi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.