Bağımsız basın

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

ABD’de bugün açıklanacak enflasyon verisi öncesinde Asya piyasalarında karışık bir seyrin hâkim olduğunu görmekteyiz. Japonya hisse endekslerinde alıcılı bir seyir izlenirken Çin ve Hong Kong endeksleri hafifçe geriledi. Güney Kore hisselerinde prim %1’in üzerinde seyretmekte. ABD tarafında dün Dow Jones Endeksi beş günlük düşüş serisinin ardından yükseldi; S&P500 Endeksi’nde de yükseliş kaydedilirken Nasdaq Bileşik Endeksi sınırlı miktarda geri çekildi. Bu sabah ABD vadelileri pozitif bir açılışı işaret etmektedir. Bugün, küresel piyasalar açısından haftanın en önemli verisi olan ABD tüketici enflasyonu açıklanacak. ABD’de tüketici enflasyonu bu yılın ilk çeyreğinde başlayan yükselişine devam etmekte; Temmuz’da ivme kaybetmesine karşın yıllık %5,4 ile 13 yılın en güçlü artışını kaydeden TÜFE’de geçen ay için piyasa beklentisi yaklaşık %5,3 artış olduğu şeklinde. Arz talep dengesizliğinden kaynaklı fiyat artışlarının son aylarda yavaşladığı yönündeki tez Ağustos verisiyle birlikte test edilmiş olacak. Rakamların tahminleri aşması halinde, Fed’in Kasım ya da Aralık’ta başlaması beklenen varlık alımlarını azaltma takvimini öne çekmesi ihtimali doğabilir. Böyle bir senaryo piyasalarda kısa vadede olumsuz fiyatlamaya neden olabilir. Bugün yurt içinde Ağustos ayı konut satış istatistikleri ve tarım ÜFE takip edilecek. Türkiye genelinde konut satışları Temmuz’da yıllık %53 azalarak yaklaşık 108 bine gerilemişti. Temmuz’da yıllık %22, aylık %1,34 seviyesinde gerçekleşen tarım enflasyonu Temmuz 2019’dan bu yana en yüksek seviyede bulunuyor. Borsa İstanbul tarafında; 23 Eylül’de yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına kadar kısa vadede yönsüz bir piyasa görülebileceği görüşümüzü koruyoruz. Teknik hareketlerin belirleyici olabileceği BIST 100 Endeksi’nde yatay bir açılış beklemekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endeksleri değişen oranlarda yukarı yönlü hareketler kaydederek haftaya pozitif bir görünüm ile başladı. Bölgenin öncü sektörlerinin liderlerinin bileşiminden oluşan Euro Stoxx 50 endeksi %0,46’lık artış yaşadı. EUR/USD paritesi sınırlı oranda düşüş yaşamasına karşın 1,18’in üzerinde kalmayı başardı. ABD endekslerinde ise karışık görünüm hâkim oldu. Nasdaq Bileşik endeksi sınırlı düşüş yaşarken Dow Jones endeksi %0,75’i aşan oranda artış kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 1,9 baz puan düşüş ile %1,32 seviyesine geriledi. Dolar endeksi (DXY), sınırlı oranda artarak 92,5 seviyesinin üzerindeki varlığını sürdürdü. Emtia tarafında ise ons altın %0,30’dan fazla artarak 1.790 USD’nin üzerine çıktı. Brent petrol, %1,0’lik artış ile 73,5 USD’nin üstünde kapattı. Böylece yaklaşık son 1,5 ayın en yüksek kapanışı gerçekleşti. ABD federal hükümetinin bütçe açığı, Ağustos’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık %15 azalarak 171mlr USD oldu.

BİST100 endeksi dün %0,03’lük düşüş ile küresel borsalara göre geride kalarak yatay bir kapanış gerçekleştirdi. USD/TRY ve EUR/TRY kuru %0,50’ye varan düşüş yaşadı. Gram altın ise yeni haftaya sınırlı volatil hareketler ile başlayarak stabil kaldı. Sanayi üretimi, Temmuz’da bir önceki aya göre %4,2 azalarak Nisan 2020’den bu yana en hızlı aylık düşüşü kaydetti. Ayrıca Temmuz’da cari açık 683mn USD olarak kaydedildi. Piyasa beklentisi 530mn USD açık verilmesi yönündeydi.

Kaynak Piramit Menkul
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.