Bağımsız basın

Fx piyasaları

USD/TRY: Enerji fiyatlarındaki dalgalanmaların enflasyon endişesini artırması ile %1,50’nin üzerine çıkan ABD on yıllık tahvil faizi piyasalarda dün satış dalgasına yol açtı. Bununla birlikte ABD’de borçlanma tavanının artırılması ile ilgili henüz bir anlaşma olmamasına yönelik yapılan spekülasyonlar da olumsuz haber akışı olarak takip edildi ve böylelikle dün ABD borsaları son zamanlardaki en kötü performansı gösterdi. Zayıf risk iştahıyla birlikte yakın zirvesini zorlayan Dolar endeksi de (DXY) günü %0,3 primle tamamladı. Bu sabaha bakıldığında, Asya piyasalarında baskı gözlense de şimdilik ABD borsalarındaki sert düşüşler alım fırsatı olarak değerlendirilmeye devam ediliyor. ABD vadelileri bu sabah yaklaşık %0,5 gibi vadeliler için iyi sayılabilecek bir oranda yükseliyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de sakin bir görüntü çizerken, artan risklere karşın 8,90 bölgesini direnç yapan Dolar / TL’de kısmi düşüş gözleniyor. Şu aşamada yurtdışı piyasalarda tekrar satış dalgasıyla karşılaşılmadıkça kur 8,90 bölgesini direnç yapmaya devam edebilir. Aksi durumda 8,94 gündeme gelebilir. Aşağıda ise 8,80 desteği önemini koruyor. Bugün Fed Başkanı Jerome Powell, ECB Başkanı Christine Lagarde, BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda ve BoE Başkanı Andrew Bailey’in, ECB Merkez Bankacılığı Forumu’nda gerçekleştireceği konuşmalar takip edilecek.

EUR/USD:  Haftaya satış baskısı altında başlayan paritede baskı dün de devam etti ve 1,1665 yatay destek bölgesine doğru düşüş gözlendi. Enerji fiyatlarındaki hareketin de desteğiyle şahin Fed sonrasında yükselişini sürdüren ABD on yıllık tahvil faizinin Dolar’ı desteklediğini izlerken, ABD’de borçlanma tavanı konusu ile haber akışı yakından izleniyor. Şu aşamada, dün ABD borsalarındaki sert düşüşün bu sabah devam etmemesine karşın Dolar’ın dirençli durması yükselişin devamı açısından bir sinyal olarak değerlendiriyoruz. Bu kapsamda, Dolar’da yukarı yönlü hareketin sürebileceğini düşünürken, parite 1,1720 direncinin altında kalarak 1,1665 yakın destek bölgesini kırmayı deneyebilir ki bu desteğin kırılması durumunda da 1,1620 hedefe girebilir.

XAU/USD: ABD on yıllık tahvil faizindeki yükselişe eşlik eden Dolar ile birlikte değerli maden dün %1 oranında düşüş kaydederek günü 1.734 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise ABD on yıllık tahvil faizinde kısmi geri çekilme gözlense de %1,50’nin üzerinde hareketler devam ediyor ki şahin Fed ve enerji fiyatlarındaki hareketin ABD on yıllık tahvil faizindeki yukarı yönlü riskleri gündemde tutmaya devam edebileceğini düşünüyoruz. Bu kapsamda, Ons Altın’ın 1.750 direncinin altında kalarak 1.724 desteğine kadar geri çekilebileceğini düşünüyoruz. Söz konusu seviyelerin dışında aşağıda 1.710, yukarıda ise 1.762 sıralı destek ve direnç olarak izlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.