Bağımsız basın

Fx piyasalar

USD/TRY: Geçen haftaki olumlu görüntünün ardından küresel piyasalar yeni haftaya nötr risk iştahıyla başlıyor. Borsalar ve  ABD tahvil piyasası sakin. Powell, cuma günü Fed’in varlık alımlarını azaltmaya başlama yolunda olduğunu, enflasyonun ise bir süre daha yüksek seviyelerde kalabileceğini ifade ederken, faizleri artırmak için erken olduğunu söyledi. Piyasa, 2022 ikinci yarısında 25 baz puanlık iki faiz artırımını fiyatlıyor. Şu aşamada varlık alımlarının azaltılması ve enflasyon konusundaki söylemler piyasalar için sürpriz değil. Faiz artırımı da piyasada bir süredir 2022’nin ikinci yarısında fiyatlanıyordu. Dolayısıyla, tahvil piyasasındaki görece sakin seyir sürebilir ki Dolar endeksi (DXY) de aylık ortalamasının altında kalmaya devam edebilir. Bu da Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde bu sabah gözlenen sakinliği destekleyebilir. Yurtiçi tarafta ise TCMB’nin geçen haftaki faiz kararının ardından yaşanan oynaklık, hafta sonu diplomatik haber akışının izlenmesiyle bu sabah da devam ediyor. Cuma günü en yüksek 9,66’lı seviyeleri gören Dolar / TL bu sabah 9,85 seviyesini gördü. Kurda, kesin saatine yönelik detay bulunmayan kritik Kabine Toplantısı sonrasında görüntü netleşebilir. Teknik olarak yukarıda 9,85 ve 9,97 direnç iken, aşağıda 9,72  – 9,66 ve 9,55 sıralı destekler olarak izlenebilir. Yurtiçinde Kabine Toplantısı dışında perşembe günkü TCMB Enflasyon Raporu yakından izlenecek. Yurtdışında ise ABD’de büyüme, PCE deflatör, dayanıklı mal siparişleri ve işsizlik maaş başvuruları; Euro Bölgesi büyüme ve enflasyon verileri ile Japonya, Kanada ve Avrupa merkez bankaları faiz kararları bu haftanın önemli gelişmeleri. Bugün özelinde Almanya IFO endeksi, ABD Chicago Fed ve Dallas Fed aktivite endeksleri izlenecek.

EUR/USD: Geçen haftayı bant hareketi yaparak geçiren parite bugüne de sakin bir görüntü ile başlıyor. Risk iştahında belirleyici olan ABD’deki şirket bilançoları ve makro verilerin dışında bu hafta faizlerde ve varlık alımlarında herhangi bir değişiklik beklenmeyen perşembe günkü ECB toplantısı odak noktasında olacak. Bu gelişmeler öncesinde tahvil piyasasında sakin görüntü korunabilir ki bugünkü Almanya IFO endeksi ve ABD Chicago Fed ve Dallas Fed aktivite endeksinin de pariteye etkisi sınırlı kalabilir. Bu kapsamda, parite aylık ortalamanın bulunduğu 1,16 seviyesinin üzerinde kalabilir. Yukarıda ise 50 günlük ortalamanın geçtiği 1,1705 direnç olarak izlenebilir.

XAU/USD: ABD tahvil piyasasındaki sakin görüntüden destek bulan değerli maden, Dolar endeksinin (DXY) de aylık ortalamasının altında zayıf bir görüntü sergilemesinin verdiği güçle 1.800 seviyesinin üzerine kalabilir ve yükseliş isteğini sürdürebilir. Sıralı dirençler olarak 1.814 ve 1.828 seviyeleri izlenebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1.791 ve 1.780 sıralı destek konumundalar.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.