Bağımsız basın

Fx piyasalar

USD/TRY: Delta varyantı gölgesinde küresel ekonomilerde yavaşlama eğilimi, Fed toplantısına yönelik kısmi belirsizlik ve enflasyon gibi risk faktörleri ile kırılgan olan piyasalarda dün Çin’de gayrimenkul sektörüne yönelik borç endişesinin artmasıyla riskten kaçış gözlendi. Oynaklık da ciddi bir şekilde arttı. Diğer yandan, ABD borsalarında kapanışa doğru gelen alım dalgasının kısmi rahatlama yarattığını izliyoruz. Bu sabah ABD vadelileri artı bölgede seyrederken, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde alıcılı seyir hakim. Benzer şekilde TL de artıda. Şu aşamada yurtdışında tekrar bir satış dalgası gözlenmedikçe, Fed ve TCMB öncesinde TL bugün kayıplarını telafi edebilir ve Dolar / TL 8,58 desteğine kadar geri çekilebilir. Ana destek ise 8,52 seviyesinde. Diğer yandan, risk iştahında tekrar bozulma gözlenmesi durumunda 8,68 ve 8,75 sıralı dirençler olarak takip edilebilir. Veri gündemi açısından bugün görece sakin. ABD konut verileri ile ECB başkan yardımcısının konuşması izlenecek. Ayrıca OECD Ekonomik Görünüm Raporu’nu paylaşacak.

EUR/USD:  Çin gayrimenkul devi Evergrande’nin borç sorunu kırılgan ortamda risk iştahını etkilerken, dün ABD borsalarında kapanışa doğu gelen alım dalgası kısmi rahatlamaya yol açtı. Gün içerisinde 1,17 seviyesini destek yapan parite ise günü 1,1725 seviyesinden kapattı. Bu sabah ise yaşanan kısmi rahatlama ile parite de dünkü seviyesinin üzerinde tutunma eğiliminde. Veri açısında görece sakin günde, Evergrande kaynaklı tekrar satış gözlenmedikçe parite kısmi yükseliş eğilimini koruyabilir. Ancak, yarınki Fed toplantısı öncesinde belirgin bir hareket beklemiyoruz. Sıralı dirençler 1,1750 ve 1,1780 seviyelerinde. Aşağıda ise 1,17 ve 1,1665 sıralı destekler olarak izlenebilir.

XAU/USD: Dün Çin’de gayrimenkul sektörüne yönelik borç endişesinin artmasıyla azalan risk iştahı değerli madeni destekledi ve  Ons Altın günü %0,6 oranında primle 1.764,7 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise dün ABD borsalarında kapanışa doğru gelen alım dalgası piyasada kısmen rahatlama yarattığını izliyoruz. Ons Altın da hafif baskı altında. Piyasalarda toparlanma eğilimin sürmesi durumunda değerli madende geri çekilme 1.752 desteğine kadar sürebilir. Sonraki yakın destek ise 1.743 seviyesinde. Diğer yandan, küresel çapta risk iştahının tekrar bozulması durumunda Ons Altın 1.780 seviyesini test edebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.