Bağımsız basın

Fx piyasalar

USD/TRY: Dün ABD’de ağustos ayında iç talebin seyrine ilişkin göstergelerden perakende satışlar sürpriz bir şekilde %0,7 arttı. Beklentiler %0,7 düşüş yönündeydi. Gelecek haftaki Fed toplantısı öncesinde ABD’de sürpriz ve güçlü perakende satışlar verisi ile birlikte Dolar’da güçlenme gözlendi. Neredeyse çoğu Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de değer kaybetti. TL ise kısa vadeli bant hareketini terk etti ve günü %1,15 oranında düşüşle emsallerinde daha fazla değer kaybederek kapattı. Bu sabah ise piyasalarda daha sakin bir görüntü var; ancak ABD’de açıklanan veri büyüme endişelerini azaltsa da özellikle Gelişmekte Olan para birimleri Fed öncesinde temkinli modda kalabilir. Bu kapsamda, Dolar /TL de 8,48 seviyesini destek yaparak 8,5950 direncini test etmek isteyebilir. Bugün ABD tarafında TSİ 17’de eylül ayı öncü Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi izlenecek.

EUR/USD:  Gelecek haftaki Fed toplantısı öncesinde ABD’de sürpriz ve güçlü perakende satışlar verisi açıklandı. Perakende satışlar verisi ardından Dolar küresel çapta güçlendi. EURUSD de 1,1750 seviyesine kadar geriledi. Kapanış ise 1,1766 seviyesinden gerçekleşti. Bu sabah ise risk iştahında rahatlama ile Dolar yatay seyretse de dünkü Dolar güçlenmesinin sürmesini bekliyoruz. Bu kapsamda, paritenin de 1,1820 direncinin altında kalarak 1,1720 seviyesine kadar geri çekilebileceğini düşünüyoruz. Bugün ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi ile Euro Bölgesi TÜFE verileri takip edilecek.

XAU/USD: Dün ABD’de açıklanan perakende satışlar verisinin beklentilerden iyi gelmesi Dolar güçlenmesiyle sonuçlandı. Bir süredir yön bulmakta zorlanan değerli maden de Dolar’daki yükseliş sonrasında sert satışlarla karşılaştı ve günü %2,2 oranında değer kaybıyla 1.753,5 seviyesinden tamamladı. Bu sabah ise Ons Altın, Dolar’daki sakin görüntüyle kayıplarını kısmen telafi etme çabasında olsa da Dolar’da yükseliş beklentimiz nedeniyle değerli madende yukarı yönlü hareketin sınırlı kalabileceği düşünüyoruz. Öne çıkan direnç 1.772 – 1.775 bölgesinde. Öte yandan, değerli madende tekrar baskı oluşması ve 1.755 civarındaki yakın desteğin kırılması durumunda 1.733 hedefe girebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.