Bağımsız basın

Fx piyasalar

USD/TRY: Dün ABD’de çekirdek enflasyon verisi beklentilerin altında kalsa da Dolar endeksi (DXY) günü yatay seviyede kapatmayı başardı. Borsa endeksleri de günü eksi bölgede kapattı. Bu fiyatlama, piyasanın Fed’in varlık alımı azaltımına yakında başlayabileceğine inandığını gösteriyor. Fed beklentileri dışında Delta varyantı gölgesinde yavaşlama eğiliminde olan global ekonomik aktivite de risk alma iştahını azaltıyor. Bugün de Çin’den gelen zayıf makro veriler takip edildi. Bu kapsamda, Gelişmekte Olan Ülke para birimlerinde en azından toparlanma sınırlı kalabilir. Bant hareketi yapmaya devam eden TL’de ise oynaklık görece düşük seviyelerde kalmaya devam ederken, kur 8,39 – 8,49 seviyeleri arasında nötr görüntüsünü koruyabilir. Yurtiçinde bugün TCMB’nin, yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 200 baz puan artırması haberi öne çıkarken, yurtdışında ABD’de sanayi üretimi, kapasite kullanım oranı ve Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ile ECB yetkililerinin konuşmaları izlenecek.

EUR/USD:  Dün ABD enflasyon verisi ile dalgalanan parite günü 50 günlük ortalamasının yakın bulunduğu 1,18 seviyesinden tamamladı. Beklentilerin altında kalan veriye karşın Dolar’ın dirençli durması önümüzdeki haftaki Fed toplantısında piyasanın temkinli modda kalma isteğinde olduğunu gösteriyor. Bu kapsamda, paritede kısmi baskı görülebilir ki bugün Çin’den gelen zayıf verilerin Euro için de negatif olduğu söylenebilir. Teknik olarak 1,1790 yakın desteğinin kırılması durumunda da 1,1735 hedefe girebilir. Ara destek 1,1760 seviyesinde. Yukarıda ise 1,1850 direnç konumunda.

XAU/USD: Dün ABD’de beklentilerin altında kalan çekirdek enflasyon verisi değerli madenin 1.808,7 seviyesine kadar yükselmesine destek verdi. Kapanış ise 1.804,4 seviyesinden gerçekleşti. Borsalardaki satış ve Dolar’ın dirençli kalması piyasanın Fed’in varlık alımı azaltımına yakında başlayabileceğine inandığını gösteriyor ki bu durum değerli maden için risk unsuru. Ons Altın bu sabah da hafif baskı altında. Diğer yandan, Delta varyantı gölgesinde açıklanan makro veriler ekonomik aktivitede zayıflama işaretleri verirken, bu ortamda değerli madende düşüşler de sınırlı kalabilir. Bu kapsamda Ons Altın’da bant hareketi beklerken, bugün 1.790 – 1.810 arasında dalgalanma gözlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.