Bağımsız basın

Fed öncesi kıymetliler artıda

Altın geçtiğimiz hafta perakende satışları verisi sonrası yaşadığı sert kayıp yaşadıktan sonra, hafta başından beri toparlanma süreci sürüyor. 1764 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu toparlanma yönündeki adımıyla öne çıktı. FED toplantısının başladığı günde altın genel olarak pozitif bir seyirle dikkat çekerken, bugün FED kararı öncesi de pozitif seyrini sürdürüyor. FED’in bugün tahvil alım programında ne zaman değişikliğe gideceğine dair mesaj vermesi beklenirken, altının da yeni kaderi bugün belli olacak. FED öncesi günü 1774 dolar/onstan tamamlayan sarı maden, seansı yüzde 0,6 kazançla tamamlamış oldu.

 

Gümüş de dünkü seansta altınla benzer şekilde kazançla tamamladığı bir seansı geride bıraktı. 22,26 dolar/onstan seansa başlayan beyaz maden, 22,49 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1 kazancı hanesine yazmış oldu.

 

Platin ise günün en çok değer kazanan kıymetli maden olurken, 957 dolar/onsla tamamladığı günü yüzde 4,6 kazançla tamamlamış oldu.

 

Paladyum da günü kazançla tamamlarken, 1882 dolar/ons seviyesinden seansa başladığı günü 1907 dolar/onstan tamamladı ve yüzde 1,3 değer kazanmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 1,50 usd/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından toparlanmanın yaşandığı bir seans geride kaldı. Toplamda 1.125 kg altın, 1.494 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.