Bağımsız basın

Ekonomik gelişmeler

Piyasa Yorumu: Bu sabah BIST100’de yukarı yönlü bir açılış bekliyoruz. Dün endeks 1383.35 – 1403.76 arasında işlem gördü ve günü -0.45% değişimle 1385.61 seviyesinde kapattı. İşlem hacmi ortalama seviyede gerçekleşti. Bu sabah pozitif açılış ve sonrasında 1375 – 1410 arasında işlem aktivitesi bekliyoruz

Piyasalarda Bugün

Ağustos ayının sonunda takip edilen Jackson Hole sempozyumundan bu yana küresel piyasalar açısından en önemli takvim maddesi pozisyonunda olan FOMC toplantısı bugün itibarıyla sonlanıyor. Katılımcıların aldıkları kararları ve yapacakları gelecek dönem yönlendirmelerini yerel zaman dilimi ile akşam saatlerinde öğrenme şansımız olacak. Öncesinde takip edilen başlıklar cephesinde ise pek de farklı bir durum söz konusu değil. Genel risk iştahındaki sendelemenin ivmesi Pazartesi günü takip edilen şiddetin ardından nispeten denge arayışı içerisinde. Çin piyasaları 2 günlük uzun hafta sonu tatilinin ardından bugün yeniden işlem görüyor. Bu kez de Güney Kore ve Hong Kong’da fiyatlamalar gerçekleşmeyecek. Evergrande’ye dair haber akışı ise tüm hızıyla sürüyor.

Yarın Çin’li gayrimenkul şirketi Evergrande’nin 83.4 milyon dolarlık bono kupon ödemesi söz konusu. Uluslararası ajanslarda geçen bazı başlıklara göre ise şirket ile onshore piyasalardaki yuan cinsinden bono tutan yatırımcılar arasında muhtemel ödemeye dair anlaşma sağlandı. Bugün Çin’de merkez bankası (PBOC) 120 milyar yuanlık ek likidite enjeksiyonu da gerçekleştirdi. Bu ve emtia grubundaki ağır satış baskısının nispeten sakinlemiş olmasının yanında ana gündem başlığının yeniden -olması gerektiği şekilde- Fed’in üzerinden şekilleneceği sürecin başlaması nispeten bekle-gör havasının etkili olmasına imkan tanıyor.

ABD’de ay sonunda yüksek ihtimalle sorun başlığı olarak şekillenecek ‘borç tavanı’ konusunda Temsilciler Meclisi’nde ilk adım atıldı ve 3 Aralık tarihine dek uzatmanın gerçekleştirilmesine yönelik tasarı kabul edildi. Ancak, içsel siyasi çekişmeler nedeniyle bu kabulün Senato’dan geçmesine ihtimal verilmiyor. Yatırımcıların şu aşamada borç tavanında limite ulaşılmasına yönelik herhangi bir somut beklenti ve/veya fiyatlaması diğer başlıkların yoğunluğu nedeniyle gerçekleşmiş değil.

Geride kalan günde küresel risk iştahının yeniden Avrupa varlıkları özelinde şekillendiğini gördük. ABD’de majör endekslerin kapanışa yakın dakikalarda satışa dönmesi gün içerisinde takip edilen vadeli endekslerdeki seyrin spotta teyit edilmemesine neden oldu. Global Amerikan doları fiyatlamalarında genele yayılır değer kazancı gözlenmemesine değindiğimiz dün sabaha ait notumuzu doğrular şekilde DXY ve tahvillerde Fed öncesinde yatay seyir hakim olurken, bugüne ait işlemlerin de ağırlıklı benzer şekilde oluşmasını sürpriz yorumlamayacağız. MSCI dünya endeksinin %0.11 ile gün kapanışı gerçekleştirdiği ortamda Avrupa’ya ait endeks ise (USD baz) %1.14 düzeyinde performans sergiledi. GOÜ endeksi %0.25 primlenirken, Türkiye endeksi ise %-0.11 ile takip edildi.

Piyasalar

Pazartesi günü gözlenen sert ve genele yayılır satış baskısının ardından Salı gününün seyri nispeten sakin ve Fed öncesinde bekle-gör temasının hakim olması şeklindeydi. Akşam saatlerinde Fed’in paylaşacağı değerlendirmeler ve Başkan Powell’ın muhtemel gelecek dönem yönlendirmeleri kısa vadeli risk iştahından belki de orta vadeye uzanacak süreç açısından önemli olacak. Yerel varlıklar ağırlıklı global eğilime paralel hareket etme isteği içerisinde olurken, yarın gerçekleştirilecek olan PPK toplantısına dair beklentilerin bu ortamda bir adım öne çıktığını söylemek için elimizde yeterli kanıtımız bulunmuyor. Hafta başlangıcında –dün de detaylandırdığımız şekilde- gelişmekte olan ülkelerin tamamında CDS primleri yükselirken, Salı günü ise nispeten sakinleme isteği ve sınırlı geri çekiliş eğilimi gözlendi. Türk lirası emtia üreticisi konumunda GOÜ FX çaprazları ile birlikte –ZAR hariçAmerikan doları karşısında değer kazancı içerisinde olurken, CDS primi 5y vadede %1’in üzerinde geriledi ve yeniden 400bp seviyesinin aşağısında günü tamamladı. Bugün açısından önemli gördüğümüz iki risk unsuru i) Fed’in erken ve daha büyük rakamlar ile tapering sürecini başlatması (Ekim ayı başlangıcı gibi) ii) sürecin erken sonlanacağına dair yönlendirmede bulunması ve bunu enflasyonun seyri üzerinden gerçekleştirmesi olacak. Böylesi senaryoda Amerikan dolarının genele yayılır şekilde değer kazanması ve global tahvil faizi hadlerindeki yükseliş ihtimaline karşı hazırlıklı olunmalı. Gelişmekte olan ülkeler bu noktada kendi politikaları ve sundukları beklentiler ile ayrışmaya çalışacaklar. Öncesinde dün Macaristan’da +15bp ile bir kez daha politika faizinde artış gerçekleştirilirken, bugün de Fed’in hemen sonrasında Brezilya’da (beklenti +100bp) ve yarın ise içeride PPK’dan (beklenti %19’da sabit kalması) yansıyacak mesajlar odakta olacak. Türk lirası Amerikan doları karşısında günü %0.50 değer kazancı ile tamamlarken, BIST 100 endeksi kapanışı %0.45 düşüşle 1385 puandan oldu. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi 5bp gerileme ile %17.28’i işaret ederken, ülke risk primi ise %1.4 geriledi ve 397bp ile takip edildi. EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları genele yayılır şekilde değer kazançları şeklinde oldu. Euro Stoxx 50 %1.33, FTSE 100 %1.12, DAX %1.43 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları ise %0.60 düzeyinde performans sergiledi. İşlem hacimleri 5 günlük ortalamalarına kıyasla Pazartesi günü gözlenen artışın ardından yeniden geriledi. Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansına kıyasla iyimserliğin zayıfladığı görüldü. Dow Jones %-0.15, S&P 500 %-0.08 ve Nasdaq %0.22 düzeyinde performans sergilerken; Bovespa %1.29, Merval ise %0.38 ile takip edildi. Asya’da bu sabah açık olan sınırlı piyasada işlemler ekside seyrediyor. TSİ 08.30/ NKY 225 %-0.55, CSI 300 %- 0.84 ile takip edilirken, USDCNH paritesi offshoreda 6.4692 ile yuanda değer kazancı şeklinde oluşmakta.

Fiyatlamalar

BIST 100 endeksinde 1382-1369 seviyeleri destek, 1416-1440 ise direnç olarak yakından izlenebilir. USDTRY paritesinde 8.60-8.53 destek, 8.68-8.80 direnç olarak takip edilebilir. Global Amerikan doları fiyatlamalarının EUR çaprazları üzerinde etkili olmaya devam etmesini bekliyoruz. Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Almanya seçimlerinde muhtemel SDP zaferi kısa vadede EUR+ eğilimi destekleyebilir. EURUSD paritesinin 1.17-1.20 bandında dalgalanmaya devam etmesini bekliyoruz. 1.1700-1.1670 destek, 1.1750-1.1800 ise direnç olarak izlenebilir.

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.