Bağımsız basın

Dolar / TL teknik analizi

  • Dolar / TL bugün 8,43 seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz ay Tarım Dışı İstihdam’ın güçlü gelmesi ile küresel piyasalarda değer kazanan dolar, dün açıklanan ABD enflasyon verisi sonrası yönünü aşağı çevirdi.
  • Küresel piyasalardan ayrı bakıldığında geçtiğimiz ay açıklanan Orta Vadeli Program sonrasında ‘sıkı duruşun’ devam edeceği düşüncesi sonrasında 8,25’e kadar geri çekilen Dolar / TL, geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun politika faizlerinde ‘çekirdek enflasyonun’ baz alınacağı vurgusu ve faiz indirimi sinyallerinin güçlenmesi ile 8,50 seviyelerini test etmişti.
  • ABD’de Bej Rapor’da belirtilen coronavirüs vakalarının artması sonrası ekonominin tekrar yavaşlayabileceği algısı ile beraber, dün açıklanan ABD enflasyon verisinin %5,30 olan beklentilere paralel gelmesi sonrasında yüksek enflasyonun devam edebileceği endişeleri ile dolar değer kaybetti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve Dolar Endeksi’nin de düşmesi sonrasında dolar, piyasalarda baskılandı.
  • Başkan Kavcıoğlu’nun açıklamalarının ardından Zorunlu Karşılıklarda 200 baz puan artırıma gidilmesi sonrasında gözler 23 Eylül’deki TCMB PPK toplantısına çevrilirken, kur tarafında 8,50 – 8,70 – 8,80 seviyeleri direnç,  8,36 – 8,25 seviyeleri destek seviyeleri olarak takibimizde olmaya devam edecek.

 

Dolar / TL Grafik

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.