Bağımsız basın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş’ta

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Kahramanlar Diyarı Maraş’a 31 Temmuz’da gelecektik. Ancak Doğu Karadeniz Batı Karadeniz ve Güney vilayetlerimiz de felaketler sebebiyle ziyaretimizi ertelemek durumunda kaldık.

Kahramanmaraş’a verdiğimiz sözü 40 gün sonra yerine getirmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu vesileyle bir kez daha yangın ve sel felaketlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.

Afet haberini alır almaz devletimizin tüm imkânlarını vatandaşlarımız için seferber ettik. İlgili bakanlarımızı kurum başkanlarımızı ve milletvekillerimizin çalışmaları idare etmek üzere hemen bölgeye gönderdik.

Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet vasfı yaşanan son hadiselerle bir kez daha kendini belli etmiştir. Devletimiz artık 80’lerin 90’ların enkaz altında kalan devleti değil Türkiye Cumhuriyeti’nin kültürüne bağlı olarak imkanlarını da genişlemiştir.

Bugün artık ekonomisiyle büyük hedefleri ile büyük şefkati ve vicdanı ile büyük bir Türkiye Cumhuriyeti vardır.

Benzer afetlere maruz kalan batılı ülkeler afet bölgelerine ulaşamazken devletimiz vatandaşını sahipsiz bırakmamıştır.

Türkiye Sivil Toplum Kuruluşlarımızın da olağanüstü çabalarıyla bu süreci dünyaya örnek gösterilecek bir başarıyla yönetmiştir. Esnafından vatandaşına kadar hepsini tüm tazminatlarını ödemek suretiyle bu süreci devam ettirdik. Hasar tespit çalışmaları tamamlanan afet bölgelerinde vatandaşlarımızın zararlarını tazmin çalışmaları hala devam ediyor.

Yıkılan veya ağır hasar gören binaların yerine yenilerini inşa etmeye başladık inşallah.

Bunu daha evvel Van’dan Elazığ’a kadar depremlerle sarsılan illerimizde başardık. İzmir’deki depremin ardından yaraları süratle sarılmasını sağladık sel ve yangın afetine maruz kalan illerimizde de aynısını yapacağız.

Hiçbir vatandaşımızı aç, açıkta, darda bırakmayacağız. Bu süreçte tek kaygımız muhalefetin bu çalışmalara destek olmak yerine günlük siyasetin kısır tartışmalarına meze yapmasıdır. Hep söylediğim gibi iş yapmak hizmet üretmek değil muhalefetin yalan ve iftiralarıyla uğraşmak yoruyor bizi. Başkalarının tuzaklarından ziyade kimi çevrelerin basiretsizliği hatta ihanete varan gafleti üzüyor.

Vatandaşlarımızın canının ve malının derdine düştüğü bir dönemde muhalefet partileri milletin acısını paylaşmak yerine istismar peşinde koştular. Uçak meselesinden araç gerece kadar olmadık iftiralarla yetmediği yerde yalan terörüne başvurarak insanımızın kafasını bulandırmaya çalıştılar. Şifa olacak hiçbir adım atmadı, sahada canla başla mücadele veren arkadaşlarımızın moral ve motivasyonunu kırmaya çalıştılar.

Bu süreçte hep birlikte yaşadıklarımız bu ülkenin halen en büyük eksiğinin yerli ve milli muhalefet açığı olduğunu göstermiştir.

Biz siyasetimizi ebette karşımızdaki bu vahim tabloya göre belirlemiyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı için kalkıp  Fatih’e benzetiyor. Bunlar Fatih’in kim olduğunu anlamamış.

Taksim olaylarında Başbakanlık konutumuzun hemen karşısında duvara yazdıkları şuydu: “Zulüm 1453’te başladı.” Meral Hanım kimi kime benzetiyorsun “Zulüm 1453’te başladı.” diyenlerle beraber mi? aynı yolda yürüyorsun.

Gezi Parkı olaylarında Bizans olaylarını yaşayanlar ile beraber yürüyorsun sizin birbirinizden farkınız yok.

Zulüm 1453’te başladı diyerek kirletenler bir diğer taraftan Bezmialem Valide Sultan Camii’nin içine bira şişeleriyle girmek suretiyle oradan Taksim’e yürüyecekler sen bunlarla berabersin ve Bay Kemal o da yine aynı yürüyüşü yapanlardan.

İl Tanışma Toplantımızın ardından toplu açılış töreni ile sizlerin hizmetine sunacağımız yatırımların Kahramanmaraş’ımıza ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu eserlerin Kahramanmaraş’a kazandırılmasında emeği geçen tüm bakan arkadaşlarımı ekiplerini belediyelerimizin kurumlarımızı tebrik ediyorum.

Durmak yok yola devam. Ziyaretlerimizde bir taraftan halkımızın nabzını tutarken diğer taraftan da teşkilat mensuplarımızla istişare ediyoruz.

Genişletilmiş İl Danışma Toplantılarımız ahdimizi yenilediğimiz dava ve yol arkadaşlığımızı güçlendirdiğimiz en önemli platformdur.

AK Parti’nin 19 yılı iktidarda olmak üzere 20 yıldır sürdürdüğü ülke ve millete hizmet yolculuğunda sizler bize gönüldaşlık yaptınız yoldaşlık ettiniz. Duanızda desteğinizle bize hep umut ve cesaret aşıladınız. Zorluklar karşısında mücadele azmimizi sıkıntılar karşısında direniş irademizin yanında oldunuz.

Türkiye’yi tarih sahnesine taşıyan projelere sizlerle birlikte imza attık.

Bu topraklarda fitne ateşi körüklemek isteyenler karşılarında Kahramanmaraşların ferasetini buldu.

Türkiye’nin İstiklal mücadelesini canları pahasına sahiplendi Türkiye’nin ve Türk milletinin istikbali için gayret gösteren bütün dava arkadaşlarıma buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

AK Parti sadece kendi insanlarımızın değil mazlum ve mağdurların partisidir.

Kuruluşundan itibaren AK Parti’yi bağrına basan AK Parti’yi destekleyen tüm kardeşlerime şahsım teşkilatım adına teşekkür ediyorum.”

Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.