Bağımsız basın

Çin’de dijital ekonominin büyüklüğü 6 trilyon doları geçti

Çin’de dijital ekonomi 2020 yılında ciddi bir büyüme kaydederek 39 trilyon 200 milyar yuanlık (yaklaşık 6 trilyon 70 milyar dolar) bir hacme ulaştı. Bu miktar; eldeki bir rapora göre, ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 38,6 kadarına denk düşüyor ve aynı zamanda yüzde 9,7 kadar bir yıllık artış ifade ediyor.

Söz konusu rapor, Çin’de internetin gelişmesine ilişkin olup Çin Siber Uzay İnceleme Akademisi tarafından yayımlanan doğu Çin eyaleti Zhejiang’da yer alan Wuzhen’de düzenlenen Dünya İnternet Konferansı Zirvesi’nde açıklandı.

2020 yılında Çin’de elde edilen e-ticaret işlemlerinin hacmi, 2019’a kıyasla yüzde 4,5 artarak 37 trilyon 210 milyar yuana ulaştı. Öte yandan e-ticaret sektörünün işletme gelirleri de bir önceki yıla kıyasla yüzde 21,9 oranında yükselerek 5 trilyon 450 milyar yuana çıktı.

Dijital ekonomi, Kovid-19 salgınının etkilerine karşı korunmaya ve sosyoekonomik dönüşümüne ivme kazandırmaya çalışan dünya ülkeleri için önemli bir seçenek oluşturdu. Bu olgu, dünyada internetin gelişmesine ilişkin olarak yayımlanan raporda yer aldı. Aynı rapor, ayrıca yeni enformatik altyapıların dünya ekonomisinin büyümesinde yavaş yavaş bir itici güç durumuna geldiğini de vurguluyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.