Bağımsız basın

Çin, Küresel İnovasyon Endeksi’nde 12’nci sıraya yükseldi

Çin, 2021 Küresel İnovasyon Endeksi’nde iki basamak yükselerek 12’nci sıraya çıktı. 2021 Küresel İnovasyon Endeksi, Birleşmiş Milletler’in (BM) İsviçre merkezli uzman kuruluşu Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından, “Kovid-19 Krizinde İnovasyonu Sürdürmek” temasıyla çevrim içi olarak düzenlenen dünya lansmanıyla açıklandı.

Çin, endekste yer alan 132 ekonomi içinde Japonya, İsrail ve Kanada gibi gelişmiş ekonomileri geride bıraktı ve orta gelir grubu ülkeleri sıralamasında da birinci oldu. Türkiye ise, tarihindeki en iyi sıralamaya ulaşarak 41’inci sıraya yükseldi ve bu yıl en büyük yükseliş kaydeden ülke oldu.

Dünya çapında “en iyi bilim ve teknoloji kümeleri” sıralamasında Tokyo-Yokohama, Shenzhen-Hong Kong-Guangzhou, Beijing, Seul, San Jose-San Francisco ilk beşte yer aldı. Çin Küresel İnovasyon Endeksi’nde 2013’ten bu yana istikrarlı bir şekilde üst basamaklara tırmanıyor.

WIPO tarafından 14 yıldır yayımlanan Küresel İnovasyon Endeksi, ülkelerin inovasyon performansını “kurumlar”, “insan sermayesi ve araştırma”, “altyapı”, “pazarın çok yönlülüğü”, “firmaların çok yönlülüğü”, “bilgi ve teknoloji çıktıları” ile “yaratıcı çıktılar” olmak üzere 7 ana bileşen altındaki 80 farklı göstergeyle kıyaslıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.