Bağımsız basın

Çin, Kamboçya’ya 150 milyon dolarlık stadyum hediye etti

Çin, Kamboçya’nın başkentinde Phnom Penh’de inşaat ettiği stadyumu ülkenin yöneticilerine devretti. 150 milyon dolara mal olan bu stadyum, Kamboçya’ya Çin tarafından bugüne değin armağan edilmiş en önemli altyapı eseri.  

60 bin kişilik kapasiteye sahip stadyum, Beijing tarafından yürütülen Kuşak ve Yol Girişimi çerçevesinde gerçekleştirilen ilk proje. 2023 yılında yapılacak Güneydoğu Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak bu spor tesisinin açılışı, Çin Dışişleri  Bakanı Wang Yi’nin da hazır bulunduğu bir törenle gerçekleşti.  
 

Morodok Techno Ulusal Stadyumu adlı stadyum bir yelkenli gemi biçiminde tasarlandı. Resmi kaynakların verdiği bilgiye göre bu gemi, Çinlilerin Kamboçya’ya gemiyle gittikleri dönemlerden bu yana gelen uzun süreli dostluğu simgeliyor. Stadın çevresindeki su hendeği, Kamboçya’nın en önemli arkeolojik yapılarından Angkor Wat tapınağını çevreleyen su hendeğini anımsatmak üzere yapılmış. Kamboçya Başbakanı Hun Sen, bu bağlamda Çin ile ülkesi arasındaki ilişkileri överek, bu stadın yapımı konusunda Çinli dostlarıyla temasa geçmiş olmasını meyvesini bu altyapı tesisi ile gördüklerini ve bunun Kamboçya ile Çin arasındaki dostça ilişkilerin yeni bir aşaması olarak kabul ettiklerini açıkladı. 

Öte yandan iki ülke, Dışişleri Bakanı Wang’ın ziyareti esnasında birçok sözleşme imzaladı. Beijing söz konusu kalkınma projeleri için Kamboçya’ya 250 milyon dolarlık bir yatırım yapma sözü verdi. 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.