Bağımsız basın

Çin: Evergrande “default” sorunu

Likidite sıkıntısı çeken ve bilinen borcu 300 milyar USD’yi bulan Evergande’nin yatırımcıları, bugünlerde iflas riskinden endişe duyuyorlar. Çinli emlak devi, Hong Kong borsasına yaptığı başvuruda, bu ay satışlarda “önemli” bir düşüşün devam etmesini beklediğini söyledi. Evergrande, likidite sıkışıklığını hafifletmek için bazı varlıkları satmaya çalışıyor, ancak bu çabaların henüz bir sonuç vermediğini söyledi. Evergrande, artan sıkıntılarının daha geniş temerrüt risklerine yol açabileceği konusunda da uyardı.

 

Emlak satışlarında Eylül ayında da öngörüldüğü gibi önemli ölçüde düşüş olması, şirketin nakit durumunu kötüleştirebilir. Evergrande’nin satışları Haziran ayından bu yana istikrarlı bir şekilde düşüyor. Şirket, bunun “Grup tarafından nakit tahsilatının sürekli olarak bozulmasına ve bunun da Grubun nakit akışı ve likiditesi üzerinde muazzam bir baskı yaratacağına” yol açacağını söyledi. Diğer bir açıklama da şöyle: “Eylül ayı tipik olarak Çin’deki emlak şirketlerinin daha yüksek sözleşmeli mülk satışları kaydettiği aydır. Ancak, Grupla ilgili devam eden olumsuz medya raporları, potansiyel emlak alıcılarının Gruba olan güvenini azalttı”. Şirket likidite yaratma çabasına devam ededursun, geçen yıldan bu yana derecelendirme kuruluşları da defalarca reyting düşürdü. Bu da borçlanmaya bir üst sınır ya da yüksek maliyet koyar. Bu nedenle; şirketi maliyetleri “kesin” bir şekilde kontrol etmek, satışları teşvik etmek ve varlıkların elden çıkarılması da dahil olmak üzere likidite sorunlarını hafifletmek için önlemler almaya devam edecek.

 

Bütün bu şartlar eşiğinde, şirket yatırımcılarına temerrüt uyarısında bulunuyor: “Likidite iyileştirmedeki zorluklar ve belirsizlikler göz önüne alındığında, Grubun ilgili finansman belgeleri ve diğer sözleşmeler kapsamındaki finansal yükümlülüklerini yerine getirebileceğinin garantisi yoktur”. Borcun ödenememesi veya yapılandırılamaması (bunun için kreditörlerle müzakere ve anlaşma gerekli) şirketin mevcut finansman düzenlemesi ve ödeme talep eden ilgili alacaklılar kapsamında bir “çapraz temerrüt” durumuna düşmesine neden olabilir, ki burada kavramı biraz açalım. Çapraz temerrüt, borçlunun bir kredide temerrüde düşmesi durumunda başka kredilerde de temerrüde düşmüş olmasına deniliyor. Yani diğer kredilerde herhangi bir ihlal veya ödeyememe olmasa bile temerrüt kuralları orada da geçerli oluyor. Diyelim ki, mortgage kredisinde temerrüde düşen bir borçlunun araba kredisinde de temerrüde düşmüş sayılması gibi.. Kredi sözleşmelerinde yer alabilen çapraz temerrüt hükümleri, sadece borçlular için kreditörler için de sorun. Borcunuz küçükse sizin sorununuz, büyükse herkesin sorunu…

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.