Bağımsız basın

Çin: Delta, harcama etkisi ve büyüme endişeleri

Bu sabah Çin’den açıklanan verilere göre; perakende satışlarda Ağustos ayında yıllık %2,5 oranında hayal kırıklığı yaratan bir artış var. Sanayi üretimi de %5,3 ile bazı emtia fiyatlarından gelen baskı kaynaklı düşük artışa işaret ediyor. Delta Covid dalgası zorlayıcı bir unsur olarak öne çıkıp tüketim ve faaliyet üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Özellikle, Çin’in de Covid ile mücadelede sıfır tolerans politikası ile uyguladığı bazı kısıtlamalar bunda etkili. Covid-19’un 2020’nin başlarında ilk yayılmasından bu yana en kötü salgın koşullarıyla uğraşılmak durumunda. Bu durum, büyüme tahminleri açısından aşağı yönlü risk oluşturuyor.

 

Temmuz ayı sonunda etki alanı oluşturan ve Ağustos ayı ortasına kadar belli önlemlerle kontrol edilen oldukça bulaşıcı Delta varyantı, Pekin yönetiminin bazı alanlarda önlemleri artırmasına neden oldu. Pekin’in “sıfır tolerans” politikası uyarınca, yetkililer yaz tatillerinin büyük bir bölümünde ülke içinde seyahat kısıtlamaları ve yerel karantinalar uygulamıştı. Aşılama oranı ve etkinliği, önlemlerin derecesinde belirleyici, ancak Şubat ayında başlayacak 2022 Pekin Kış Olimpiyatları’nı düşünecek olursak tam bir serbesti muhtemelen söz konusu olmayacak. Asya ülkelerinde de, Batı ülkelerinin aksine virüsle mücadelede kısıtlama önlemleri daha çok öne çıkarılıyor. Avrupa, ABD ise aşı etkinliğine daha çok güveniyor.

 

Emlak üretimi ve satışlarındaki zorluğun özellikle Evergande üstündeki etkilerinden bahsetmiştik. Gayrimenkul geliştiricilerinin işlerini genişletmek için borçları nasıl kullanabileceklerine ilişkin daha katı düzenlemeler de Evergrande’nin durumunu zorlaştırdı. Şirket, temerrüt uyarısı yaptı. Bu durum, konut yatırımları açısından da yavaşlama etkisi oluşturabilir. Özellikle gayrimenkul piyasasına yönelik spekülasyon etkisini de göz önüne alırsak… Otomobil satışlarındaki düşüş, hammadde teminindeki zorlukla fabrika üretiminin yavaşlaması ve Covid’in etkisi göz önüne alındığında büyüme dinamiklerine daha temkinli bir yaklaşım söz konusu olacaktır.

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.