Bağımsız basın

“CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi” başlıyor

CHP’li belediyelerin tarıma verdiği desteklerin değerlendirilmesi, kamuoyuna tanıtılması ve bundan sonraki yol haritasının belirlenmesi amacıyla “tarım zirvesi” düzenlenecek.

Hazırlıkları uzun süredir devam eden “CHP’li Belediyeler Tarımsal Kalkınma Zirvesi” yarın İstanbul Avrasya Gösteri Merkezi’nde başlıyor. 30 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek zirvenin sloganı ise, “Tarımsal kalkınmada yeni politikalar, üretici odaklı çözümler” olarak belirlendi. Zirveye 160 CHP’li belediyenin yanı sıra, 300’ün üzerinde tarım kooperatifi katılacak. Belediyeler ve kooperatiflerin tarımsal ürünleri de fuar alanında kendileri için hazırlanan bölümlerde sergilenecek. Zirvede, belediyelerin tarımsal üretime verdiği katkılar ele alınacak ve partinin önümüzdeki süreçteki tarım programı somut olarak belirlenecek.

CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da zirvede bir konuşma yaparak partinin tarım politikasını kamuoyuna açıklayacak. CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından ise belediyelerin ve kooperatiflerin ürünlerinin sergilendiği bölümleri ziyaret edecek.

Torun, iktidarı eleştirdi

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, üç gün sürecek zirveyle ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizin en temel sorunlarından birini tarımsal üretimde yaşıyoruz. Türkiye’yi 19 yıldır yöneten iktidar, yıllar içindeki yanlış politikalarıyla, tarımı da bir sorunlar yumağı haline getirdi. Üretim düşüyor, ekilmeyen tarım arazileri çoğalıyor. Bu durum kırsaldaki ekonomik hayatın neredeyse tükenmesine neden oluyor. İktidar ise, çiftçimize hakkı olan desteği vermiyor, yabancı ülkelerden tarım arazileri kiralıyor, yurt dışından tarım ürünü almak için ithalat vergilerini sıfırlıyor.

Yeni politikalar belirlenecek

Belediyelerimiz, yerli üreticimize büyük katkılar veriyor. Bu zirvemizde, belediyelerimizin tarıma verdiği destekleri ele alarak kamuoyuna tanıtacak ve bundan sonra atacağımız adımları belirleyeceğiz. Şimdi yerel yönetimlerde, ardından ise iktidara geldiğimizde tarım için hangi politikaları hayata geçireceğimizi ortaya koyacağız. Belediyelerimiz, ülkemizin içinde bulunduğu her sorunun çözümü için tüm imkânlarıyla mücadele ediyor. İktidarın tüm baskılarına, tüm engelleme girişimlerine rağmen bizim belediyelerimiz, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlarımızın ayağına götürüyor. Halkımızın desteği ile iktidara geldiğimizde ise üreticilerimizin tüm sorunlarını kısa sürede çözüme kavuşturacağız. Sorunları biliyoruz ve çözüm önerilerimizle hazırız.”

Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.