Bağımsız basın

Borsa İstanbul’da gong Rainbow Polikarbonat için çaldı

Paylarının yüzde 40’ının halka arzını tamamlayan Rainbow Polikarbonat, bugün Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. 30 Kasım – 1 Aralık 2021 tarihlerinde Borsada Satış yöntemiyle 9,90 TL sabit fiyatla ihraç edilen Rainbow Polikarbonat paylarının halka arzına 5 kat talep geldi ve şirketin halka arz büyüklüğü 118,8 milyon TL oldu.

Yıllık 7.750 ton kapasiteli Polikarbonat Levha, Profil, Çatı ve Trapez üreticisi olarak 5 kıtada 50 ülkeye ihracat yapan Rainbow Polikarbonat, bugün itibarıyla Borsa’da RNPOL kodu ile işlem görmeye başladı. Halka arz fiyatı 9,90 TL, halka arz büyüklüğü 118,8 milyon TL olurken, İnfo Yatırım aracılığı ile gerçekleştirilen halka arz katılım sağlayan yatırımcı sayısı 240 binin üzerinde gerçekleşti. İhraç sonrası halka açıklık oranı ise yüzde 40 oldu.

Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun törende yaptığı konuşmada, “Rainbow Polikarbonat’ın, kapasitesini büyüten, üretim hatlarını genişleten, yatırım yapan, ihracat yapan başarılı bir şirketimizdir. Sermayesinin %40 gibi yüksek bir oranda halka açarak, bugün yatırımcılarla buluşuyor. Halka arz gelirini yatırımlarında kullanacak, böylece büyümesinin finansmanını sermaye piyasalarından sağlamış olacak.” dedi. Borsamıza bu sene İstanbul dışından, ülkemizin çok farklı şehirlerinden şirketler geldi. Örneğin, Ankara, Aydın, Balıkesir, Denizli, Erzurum, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Rize gibi ülkemizin farklı şehirlerinden şirketlerimizin Borsamıza geliyor olması, sermaye piyasaları açısından çok değerli bir fotoğraf olduğunu belirten Ergun, konuşmasına şöyle devam etti : “Bu nedenle, Buradan ülkemizin her bir şehrini temsil eden tüm sanayi ve ticaret odalarına sesleniyorum. Şehirlerinizdeki şirketlere, sermaye piyasalarının sunduğu imkanlardan faydalanabilmeleri için destek verin. Biz Borsa olarak sanayi ve ticaret odalarına destek vermeye ve işbirliği yapmaya hazırız. Rainbow Polikarbonat toplam 118 milyon TL hasılat ve 240 bin yatırımcıyla başarılı bir halka arz gerçekleştirdi. Bu başarılı halka arzdan dolayı emeği geçen herkese, tüm şirket çalışanlarına, aracı kurumuna teşekkürlerimi sunuyorum. Rainbow Polikarbonat’a Borsamız ailesine hoşgeldiniz diyorum. Sermaye Piyasalarına hayırlı olmasını diliyorum.”

 

“Mevcut piyasa koşullarına göre yatırımcılarımızdan yoğun ilgi gördük.”

Gong töreninde konuşan Rainbow Polikarbonat Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Fatih Yücel, 5 kat talep geldiğini hatırlatarak, “Yatırımcılarımızın ilgisine ve güvenine sonsuz teşekkür ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üretim kalitemizi en üst seviyede tutmak için çalışacağız. Sürekli gelişimi, takım çalışmasını, sosyal sorumluluğu ve teknolojik gelişmeleri göz önüne alarak yolumuza devam edeceğiz.” dedi. Başarı ile gerçekleşen halka arzdan şirketin elde edeceği kaynağın yüzde 35 – 45’inin finansal borç faiz ve anapara ödemesi için kullanılacağını ifade eden Fatih Yücel, yüzde 25-35’inin işletme sermayesi ihtiyacının fonlanması, geri kalan kısmın ise kapasite artırım yatırımları ve öz tüketim amaçlı güneş enerjisi santrali yatırımı için kullanılacağını ifade etti.

İnfo Yatırım CEO’su Ender Şahin: “Bu yıl başarıyla tamamladığımız 5. halka arzımız doğrultusunda bir şirketin daha sermaye piyasalarındaki ilk günü için bir araya geldik. 2021 yılının son zamanlarına denk gelen bu güzel başlangıcın, Rainbow Polikarbonat ve yatırımcılarına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Şirketlerimizin ürettikleri değeri, halka arz olarak yatırımcılara sunması, bu sayede güç kazanmaları ülke ekonomimiz açısından büyük önem teşkil ediyor. Başarılı ve büyüme oranları yüksek olan şirketlerin faaliyetlerini genişletmesi için başta kurumsallaşmak olmak üzere, alternatif finansman kaynaklarına ulaşmaları açısından halka arzlar şirketlere büyük yarar sağlamaktadır.  İnfo Yatırım olarak bu yıl içindeki 5. halka arzımızı da başarıyla gerçekleştirmenin gururunu yaşarken, gerek ülkemiz açısından gerekse yatırımcılarımız ve şirketlerimiz açısından böyle bir amaca aracılık ettiğimiz için mutluluk duyuyoruz. Rainbow Polikarbonat için yeni bir başlangıç olacak halka arz sürecinde, ilgisini ve desteğini eksik etmeyen, yatırımcılarımıza, değerli kurumlarımız; Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul, Takasbank, Merkezi Kayıt Kuruluşu ve tüm çalışanları ile Şirket çalışanlarımıza teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Rainbow Polikarbonat Hakkında:

Rainbow Polikarbonat, 1995 yılında Sümer Yatak Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi unvanı ile Kayseri’de kurulmuş olup, başlangıçta yatak üretimi gerçekleştirmekte iken, unvanını Sümer Plastik Ambalaj Sanayi Ticaret ve Pazarlama Limited Şirketi olarak değiştirip, polietilen ve naylon üretimine başladı. 2006 yılında, polikarbonat levha üretim hattı ve bir adet polipropilen üretim hattı yatırımı yaptı. İlk hattın üretime başlaması ve ürünlerin başarıyla pazarlanmasının ardından 2. polikarbonat levha üretim hattını 2007 yılında, 3. polikarbonat levha üretim hattını da 2011 yılında devreye aldı. 2012 yılında polikarbonat çatı paneli üretimine başlamış olup, 2013 yılında da levhaların birbirine eklemlenmesinde kullanılan H-Profili üreten hattını devreye alarak üretime başladı. 2015 yılında, 4. polikarbonat levha üretim hattı yatırımını tamamlamış olup, 2017 yılında da 5. polikarbonat levha hattı üretime geçti. Aynı zamanda 2017 yılında, levhalar için bağlantı elemanı olan U-profili üretim hattını devreye aldı. Rainbow Polikarbonat’ın üretimini gerçekleştirdiği ürünler, dünyanın en büyük yapı market zincirlerinden olan ve Avrupa’da yaygın satış ağına sahip King Fisher yapı marketi zincirinin Avrupa’nın farklı ülkelerindeki şubelerine sevkiyatı başladı. 2018 yılında Mini Çatı (kanopi) üretimine başlayan Rainbow Polikarbonat, 2020 yılında da hobi serası üretimine başlamış olup, aynı zamanda da tür ve unvan değişikliğine giderek, yeni unvanı Rainbow Polikarbonat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi olarak değiştirildi. 2021 yılında 6. polikarbonat levha üretim hattını devreye alan Rainbow Polikarbonat,  bugün 5 kıtada 50 ülkeye ihracat yapmakta olup, Rainbow Polikarbonat’ın ürünleri 8 Avrupa ülkesinde 1.116 mağazada aktif olarak satılmaktadır.

Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.