Bağımsız basın

BİST100 endeksi

Asya’da Piyasalar gerilemeye devam etti. Piyasalarda Evergrande etkisi sürdü. Evergrande’nin borç sorunu ve şirketin yaşadığı likidite sıkıntısı piyasalarda ön planda kalmaya devam etti. Gözler Evergrande’nin Perşembe günkü kupon ödemelerinde olacak. Ödemeler yapılmazsa şirketin temerrüde düşecek olması ve global bir gayrimenkul krizi olabileceği beklentisi piyasalarda baskı oluşturdu.

Küresel piyasalar ayrıca Fed Toplantısına odaklandı. Dün başlayan toplantı bugün faiz kararı başlayacak. Faiz kararının ardından Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarına odaklanılacak. Piyasalar, varlık alım programı hakkındaki görüşlerde netlik arayacak.

BİST100 endeksi ise güne küresel piyasalara paralel olarak piyasalara paralel tepki alımları ile başlasa da gün içinde 1.385 seviyesine kadar geriledi. TCMB’nin faiz indireceği algısı yurtiçi piyasaları baskıladı. Perşembe günü faiz kararı açıklanana kadar 1.350 seviyesine kadar endekste geri çekilme görebiliriz.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ile alakalı seans içerisinde pozitif haber OECD’den geldi. OECD, yüksek enflasyonun geçici olduğuna dair açıklamalarda bulunurken, Türkiye için büyüme tahminini de yukarı yönlü revize etti. OECD yayımladığı ara dönem ekonomik görünüm raporunda, Türkiye’nin 2021 yılı için büyüme tahminini %5,70’ten %8,40’a yükseltti.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.