Bağımsız basın

Azaltmak ya da azaltmamak

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ABD Enflasyon / Türkiye Sanayi Üretimi – Piyasa Katılımcıları Anketi

Haftanın Stratejisi

Fed Varlık Alımlarını Ne Zaman / Hangi Veriyle Azaltacak ?

Azaltmak ya da Azaltmamak…

Corona virüsünde güncel durum; vaka sayısı 223,182,822 – ölü sayısı 4,605,753 kişiye ulaşmıştır.

Fed’in varlık alımlarını azaltmaya adım adım yaklaşırken, kalan 3 toplantının hangisinden olacağı merak edilmektedir. Zamanlama konusunda piyasanın kafası karışık olurken, bunun nedeni olarak delta varyantının ekonomik aktiviteyi yavaşlatması ve kötü gelen tarım dışı istihdam verisi olmaktadır. Bu noktada Fed’in ekonomiye bakışının büyüme/enflasyon/istihdam dinamikleriyle bir bütün olduğunu dikkate almak gerekmektedir. Fed’in veri odaklı varlık alımlarını azaltma politikasında neler olacağını izleyip göreceğiz.

Piyasa, Fed’in varlık alımlarını azaltma konusunda hemen adım atmayacağı ama yakın zamanda atacağı şeklinde stratejisini oluştururken, risk algısı göreceli pozitif olmaktadır. ABD endekslerinde rekor seviyelerin güncellenmesine ara verilirken, benchmark olan SP500 endeksinde 4500 seviyesinde dengelenme çabası sürmektedir. Endeksin her yeni zirve seviye sonrasında %3-5 geri çekilmesi dikkate alınınca son hareket bu bağlamda değerlendirilebilir. Teknik düzeltme için zirve seviyeden %10 aşağı hareket olması gerektiği, ara düzeltmelerin alım fırsatı olarak görüldüğü durum devam etmektedir.

ABD 10 yıllıkta yukarı yönlü hareket 200 günlük ortalaması (1,3434) altında %1,32 seviyesinde devam etmektedir. $ endeksinde aşağı yön sınırlanırken, piyasa 50 günlük ortalamayı (92.62) izlemektedir.

Türk varlıklarında TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun çekirdek enflasyonu önemsiyoruz mesajında 4.çeyrekte olası bir faiz indirimi senaryosu çıkartıldığından negatif yönlü fiyatlama reaksiyonları sürmektedir. TCMB’nin enflasyon odaklı sıkı para politikasında manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyon hedeflemesine geçiş tarzında olası bir doktrin değişikliği gündemi meşgul ederken, Eylül toplantısında hangi enflasyonun dikkate alındığına ilişkin açıklama metninde detaylandırma veya yönlendirme yapılması beklenebilir.

Bu hafta ABD enflasyon verisini takip edecekken, yıllık enflasyonun %5,4 seviyesinden 55,3 seviyesine gerilemesi beklenmektedir.

Kaynak  GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.