Bağımsız basın

Altın son altı haftanın en düşüğünde

Altın üzerindeki satış baskısı dünkü seansta da sürerken son altı haftanın en düşük seviyesinde yeni bir dip kaydettiği seansı geride bıraktı. 1748 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden ABD 10 yıllık tahvil getirisindeki yukarı ivme dolayısıyla üzerindeki satış baskısını hissetmeye devam etti. Seans içinde 1728 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen sarı maden, günü 1733 dolar/onstan kapatarak yüzde 0,9 kayıpla seansı tamamladı.

 

Gümüş ise altının aksine günü yeşilde kapatmayı başardığı bir günü geride bıraktı. Dünkü seansa 22,42 dolar/onstan seansa başlayan beyaz maden, 22,63 dolar/ons seviyesinden günü tamamlarken yüzde 0,9 kazançla günü tamamladı.

 

Platin de günü kırmızıda kapatan bir diğer kıymetli maden olarak kayıtlar geçti. 982 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, seans boyu satıcılı bir seyirle hareket etti. 969 dolar/onstan günü tamamlayan platin önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,4 kayıp yazmış oldu.

 

Paladyum dünkü seansı da kırmızıda kapatırken, üst üste dördüncü seans günü de kayıpla kapatmış oldu. 1966 dolar/onstan seansa başlayan paladyum, 1877 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 4,5 kayıpla günü tamamladı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 1,00 usd/onsla gerçekleşti. Hacim açısından zayıf sayılacak bir seans daha geride kalırken toplamda 834 kg altın, 3.378 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.