Bağımsız basın

Altın perakende satışları sonrası sert kayıp yaşadı

Altın dünkü seansta yüzde 2’nin üzerinde kayıp yaşayarak son 1 ayın en düşük seviyesini kaydetti. 1793 dolar/ons seviyesinden güne başlayan sarı maden, ABD’de açıklanan perakende satışları verisi sonrası sert kayıp yaşadı. ABD’de açıklanan Çekirdek perakende satışları ağustos ayında daralma beklenmesine karşılık yüzde 1,8 artış göstermesi sonrası altın negatif fiyatlama yaşadı. Perakende satışlarındaki toparlanma sonrası FED ’in tapering eylemini hızlandıracağı beklentileri oluşmasıyla altında kaçınılmaz olarak, 1745 dolar/ons seviyesine kadar geri çekildi. Seans sonuna doğru tepki alımlarıyla güç toplamaya çalışan sarı maden, günü 1753 dolar/onstan tamamladı ve yüzde 2,2 kayıpla seansı kapatmış oldu.

 

Gümüş ise 23,84 dolar/ons seviyesinden güne başlarken, günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni oldu. Seans içinde 22,60 dolar/ons seviyesine kadar çekilen beyaz maden, 22,90 dolar/ons seviyesinden kapanış yaparak yüzde 3,9 kaybı hanesine yazdı.

 

Platin de tüm kıymetlilerdeki satış dalgasından payına düşeni alarak, dünkü seansı 935 dolar/onstan tamamladı ve yüzde 1,5 kayıp yaşadı.

 

Paladyum ise günü artıda kapatmayı başaran kıymetli maden olarak öne çıkarken, 2000 dolar/onsun üzerinde tutunma çabası da sürüyor. Seansa 2009 dolar/ons seviyesinden başlayan paladyum, 2035 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,3 kazanç yazdı.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 1,50 usd/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından toparlanmanın yaşandığı bir seans geride kaldı. Toplamda 969 kg altın, 2.445 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

 

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.