Bağımsız basın

Altın güçlü kalmayı başardı

Piyasalar oldukça sert satıcılı bir haftaya başlarken, altın ise güçlü duruşuyla dikkatleri üzerine çekti. Kritik FED toplantısının gerçekleştiği haftaya girilirken, piyasalar FED’in tahvil alım programında azaltma kararı alacağını şimdiden fiyatlamaya başladı. Diğer taraftan Evergrande adlı Çinli inşaat şirketinin borçluluk durumu piyasaları satışa yönlendiren bir diğer unsur olarak öne çıktı. Bu yaşanan iki gelişmeyle birlikte öncelikli olarak hisse senedi piyasasında ve ardından kripto piyasasında satışlar yaşanırken, piyasanın risk iştahının kaçtığı görüldü. Altın ise sert satıcılı günde güvenli liman olarak öne çıkarken, 1754 dolar/onstan başladığı günü artıda kapatmayı başardı. 1764 dolar/onstan seansı tamamlayan sarı maden, yüzde 0,5 kazancı hanesine yazmış oldu. Altın şimdilik artıda kalmayı başarırken, piyasalardaki satışların daha da derinleşmesi durumunda önceden de yaşandığı gibi diğer pozisyondaki zararlar yatırımcıların teminat tamamlama çağrılarını dayanmakta zorlanabilir.

Gümüş de altının aksine satıcılı bir günü geride bırakırken, dünkü seansta 22 dolar/ons seviyesini kaydederek son 10 ayın en düşük seviyesini test etmiş oldu. Seansı ise 22,26 dolar/onstan kapatan beyaz maden, yüzde 0,6 kaybı hanesine yazarak haftaya başlamış oldu.

Platin dünkü seansta 904 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilirken, son 2021 yılının en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. 914 dolar/onstan seansı tamamlayan platin, haftaya yüzde 3 kayıpla başlamış oldu.

Paladyum ise yaşanan satıcılı seyir neticesinde günün en çok değer kaybeden kıymetli maden olarak kayıtlara geçti. 2013 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan paladyum, 1882 dolar/onstan günü kapattı ve yüzde 6,5 kaybı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 1,50 usd/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından toparlanmanın yaşandığı bir seans geride kaldı. Toplamda 1.672 kg altın, 3.216 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak TROY
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.