Bağımsız basın

Altın FED sonrası satışta

Beklenen FED toplantısı dün gerçekleşirken, piyasanın üzerindeki bir streste kalkmış oldu ve FED’in takvimi de belirginleşmeye başladı. Altın ise böylesi bir güne 1774 dolar/ons seviyesinden başlarken,

FED beklendiği üzere faiz değişikliğe gitmediğini duyurmasıyla birlikte yukarı doğru hareket ederek 1787 dolar/onsla günün en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak karar sonrası FED Başkanı Jerome Powell’in yaptığı açıklamalarla hızla değer kaybetti. Başkan FED’in varlık alım azaltımının en erken Kasım ayında başlayabileceğini ve 2022 yılının ortalarında son bulacağını vurguladı.  Varlık alımına dair bugüne kadarki en net mesaj olarak verilen bu söylemler piyasa açısından da sert bir fiyatlamayla karşılanmadı. Yaşananlara karşı altının tepkisi ise satıcılı olsa dahi, kayıpları derinleşmeden günü tamamlamayı başardı. 1768 dolar/onstan günü tamamlayan sarı maden yüzde 0,3 kaybı hanesine yazmış oldu.

 

Gümüş dünkü seansta altından ayrışarak pozitif bir kapanışla seansı tamamladı. Çinli şirket Evergrande’nin Çin hükümeti tarafından kurtarılacağı haberi sonrası emtia fiyatlarında pozitif bir seyir yaşanmasıyla gümüşte payına düşen toparlanmayı yaşadı. 23,15 dolar/ons seviyesine kadar uzanan gümüşün seansın en yüksek seviyesini kaydetti. Ancak günü bu seviyede tamamlayamayan gümüş 22,69 dolar/onstan seans kapanışını yaptı ve günü yüzde 0,9 kazançla kapatmış oldu.

 

Platin ise iki gün üst üste elde ettiği kazançlarla yüzde 10’nun üzerinde gelir elde etmiş oldu. Dünkü seansı 999 dolar/onstan tamamlayan platin yüzde 4,4 kazancı elde ederek günün en çok değer kazanan kıymetli madeninden bir diğeri oldu.

 

Paladyumun ise günlük bazda yüzde 6 değer kazanarak 2000 dolar/onsun üzerine geri döndüğü bir seansı geride bıraktı. 2030 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan paladyum günlük bazda hanesine yüzde 6,4 kazanç yazmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemlerinin dünya fiyatlarının üzerinde 1,50 usd/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından ortalama sayılacak bir seans geride kaldı. Toplamda 1.151 kg altın, 224 kg gümüş işlemiyle gün tamamlandı.

Kaynak  TROY 
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.