Bağımsız basın

ABD: Firma aktivitesi, kaynak dağılımları, fiyat baskıları

ABD’de Ekim ayı Philly endeksine göre, bölgedeki imalat faaliyeti bu ay genişlemeye devam etti. Anketin genel faaliyet göstergesi düştü, yeni siparişler endeksi iyileşti ve sevkiyatlar endeksi sabit kaldı. Her iki fiyat endeksi de yüksek kalmaya devam etti. Anketin gelecek endeksleri, ankete katılan firmaların önümüzdeki altı ay boyunca büyüme konusunda genel olarak iyimser olduklarını gösteriyor.

Alt kalemlere baktığımızda; Mevcut genel faaliyet için yayılma endeksi bu ay 7 puan düşüşle 23,8’e düştü. Yeni siparişler endeksi 15 puan artarak 30,8 oldu. Firmalar, istihdam endeksinin Eylül’deki 26,3’ten bu ay 30,7’ye yükselmesiyle dengede istihdam artışları bildirmeye devam etti. Ödenen fiyatlara ve alınan fiyatlara ilişkin göstergeler bu ay yüksek kaldı. Ödenen fiyatlar endeksi 3 puan artarak 70,3’e yükseldi, bu da enflasyonist fiyatlama baskılarının etkin olduğunu göstermektedir. Gelecekteki genel faaliyet için yayılma endeksi 4 puan artarak 24,2’ye yükseldi. Gelecekteki yeni siparişler endeksi 6 puan düşerken, gelecekteki sevkiyatlar endeksi 11 puan düştü. Firmalar, gelecek altı ay boyunca istihdamda genel artış beklemeye devam etti ve gelecekteki istihdam endeksi 1 puan düşerek 37,5’e geriledi.

Philly Fed imalat endeksi bölgesel imalat koşullarında genişlemenin devam ettiğini gösteriyor. Fiyat endeksleri yüksek kalmaya devam ediyor. Anketin gelecek endeksleri, katılımcıların önümüzdeki altı ayda büyüme beklemeye devam ettiğini gösteriyor.

Kaynak: Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.