Bağımsız basın

ABD: Eylül ayına dair istihdam çıkarımları

Eylül ayı işgücü piyasası raporu, ana eğilim ve alt ayrıntıları bakımından FOMC’nin “önemli ilerleme” kriterlerinin belirgin olup olmadığını değerlendirmek için önemli ipuçları içerecek. Eylül ayına dair görünüm, işgücü edinimlerinin istikrarına ve sektörel kritik katsayı değişikliklerine bağlı ayrıntılar içerebilir. Özellikle sezonsal etkilerin de yoğun şekilde bazı sektörlerde devreye girdiği Eylül ayında bu etkilerden bağımsız da değerlendirme yapmak durumunda olacağız. Bununla birlikte, genel işsizlik oranının düşmeye devam etmesi bekleniyor, bu da Fed’in beklentileriyle uyumlu olacak ve varlık alımlarını daraltma konusundaki duruşu destekleyecektir.

 

Ağustos ayındaki 235K’lık düşük gerçekleşmeden sonra, konsensüs tahminin Eylül ayı için 500K istihdam artışı olduğunu görüyoruz. İşsizlik oranının yüzde 5,2’den yüzde 5,1’e düşmesi bekleniyor. Çarşamba günü açıklanan ADP, düşük korelasyonu itibariyle NFP ile sorunlu bir veri; orada gördüğümüz artış 568K olarak gerçekleşmişti. Eylül ayına dair özel sektör kazanımları, üretim eğilimlerini yavaşlatan arz sıkıntısının minimal hissedildiğini göstermişti. Ancak halen, pandemi dönemi öncesine göre önemli miktarda işgücü açıkta olmaya devam ediyor. Hizmet tarafındaki işe alımlar kuvvetli olmaya devam edebilir, burada tabii işverenlerin Covid Delta dalgasının hali hazırda zirvesini yapmış olduklarına dair algısının yerleşmiş olması önemli. Eğer kontaklı işlerde biraz daha salgın görünümüne dair güven artarsa hizmet ve alt sektörlerdeki kazanımları destekleyebilir. Eğitimde ise, direkt ve endirekt etkiler izlenecektir. Çünkü okul sezonu ile beraber eğitim sektöründe hızlanma olmasını bekliyoruz ve bu aynı zamanda ebeveynlerin de çocuk bakım yükünü azaltacağından işgücü piyasasına girmeye daha çok rağbet etmelerini sağlayabilir. Dahası, 6 Eylül itibariyle tüm eyaletlerde pandemi dönemi işsizlik programlarının ve sosyal yardım ödemelerinin sona ermesiyle işgücü arzının desteklenmesi gerekiyor.

 

Sıkıntı imalat sektörü tarafında olabilir. Dolayısıyla, özellikle girdi temini sıkıntısından olumsuz etkilenen sektörlere dair çekincelerden bahsedebiliriz. Haliyle otomotiv ve inşaat gibi sektörler aşağı yönlü çekincelerde potansiyel şüpheliler olacaktır. Enerji ve emtia arzına dair krizsel durum ile yavaşlayan üretim eğilimlerinin sektörel istihdam edinimlerine etkisini izleyeceğiz. Çünkü işler yavaşladıkça, aynı zamanda belirsizliğe dair de ileriye dönük planlama yapmak zorlaşacak ve firmalar durumu izlemek isteyeceklerdir. Dolayısıyla, aslında ekonomik büyüme yavaşlamasına ilişkin riskler kenarda durabilir. Eğer Fed yönetim kademesi hala çekiniyorsa, tam istihdam şartına ilerleme konusunda aşama kaydetmeleri gereken bir dönemde oluşan aşağı riskleri değerlendirdiğindendir. Ancak enflasyonist baskılar halen önemli bir sorun ve Fed bu ikilemi tapering ve faiz artırımı kriterlerini birbirinden ayırarak aşmayı planlıyor.

 

En son FOMC toplantısı, daralmanın yakında, muhtemelen Kasım ayında başlayacağını öne sürdü. Enflasyon görünümü son toplantıda kaldırılmış olsa da, odak doğrudan önümüzdeki birkaç aya ait istihdam verilerine odaklanıyor. Güçlü bir istihdam raporu, Fed’in ekonomi için izlediği “önemli ölçüde ilerleme” kriterine dair görüşü güçlendirecektir.

 

Kaynak Tera Yatırım-Enver Erkan
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.