Bağımsız basın

Kıymetliler için zorlu hafta geride kaldı

Altın dört haftalık yukarı yönlü mini rallisinin ardından geçtiğimiz haftayı kırmızıda kapatarak, trendini bozmuş oldu. Haftaya 1827 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, hafta boyunca satıcılı bir seyir içerisinde olduğu bir seanslar bütününü yaşadı. Geçtiğimiz hafta ABD 10 yıllık getirisindeki yukarı doğru ivmeyle birlikte altın satıcılı bir seyir içerisine girme durumuyla karşı karşıya kaldı. ABD 10 yıllık tahvil getirisinin 1,38 seviyesine uzanmasıyla birlikte son 2 haftanın en yüksek seviyesi kaydetmiş oldu. Altın ise reel getirideki artış sonrası satış baskısına maruz kalarak, aşağı yönlü hareket etti. Piyasalar haftanın önemli kritik gelişmesi Avrupa Merkez Bankası kararıyla yön bulmaya çalıştı. Avrupa Merkez Bankası beklendiği üzere faiz kararında herhangi bir değişikliğe gitmezken, karar sonrası açıklamaları piyasalarca dikkatle takip edildi. Başkan Christine Lagarde karar sonrası kameralar karşısına geçerken Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) adını verdikleri tahvil alım programının hızını azaltmaya düşündüklerini duyurdu. Ekonomik toparlanmanın da güçlü olduğunu savunan başkan enflasyon hedefini biraz aşabileceğine değindi. Başkan her ne kadar güvercin tonlu söylemlerde bulunmaya çalışsa da tahvil alım programında bir değişikliğe gidilecek olması sıkılaştırma yönündeki bir adım olarak piyasalarda değerlendirdi ve etkisi negatif yönlü oldu. Altın bu gelişmeler ışığında haftayı kırmızıda kapatmaktan kaçamadı ve seansı 1787 dolar/onstan tamamladı ve önceki haftaya kıyasla yüzde 2,2 değer kaybı yaşamış oldu.

 

Gümüş ise altına kıyasla daha fazla kayıp yaşadığı bir haftayı geride bırakırken, önceki hafta kazançlarının hepsini geri verdi. 24,71 dolar/onstan güne başlayan beyaz maden, 23,74 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 3,9 kaybı hanesine yazdı.

 

Platin 954 dolar/ons seviyesini kaydettiği bir haftayı geride bırakırken son 9 ayın en düşük seviyesini kaydetti. Haftayı 962 dolar/onstan tamamlayan platin yüzde 5,9 kaybıyla haftayı tamamladı.

 

Paladyum çip krizinin etkisinden üzerine düşen fiyatlamayı almaya devam ederken yüzde 11,5 gibi sert bir kayıp yaşayarak haftanın en çok değer kaybeden kıymetli madeni oldu. 2140 dolar/ons seviyesinden haftayı tamamlayan paladyum son 13 ayın en düşük seviyesinden haftayı kapatmış oldu.

 

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 1,00 dolar/onsla gerçekleşmeye devam ederken, hacim açısından ortalama sayılacak bir hafta yaşandı. Toplamda 5.212 kg altın, 17.179 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

Kaynak TROY

Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.