Bağımsız basın

BİST100 endeksi

Asya piyasaları geçtiğimiz gün Çin’deki perakende satış verilerinin artan coronavirüs vakaları sonrasında tüketimin zayıflaması ile beklentinin altında gelmesiyle negatif tamamladı. Küresel piyasalarda dünya genelinde coronavirüs salgının ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilemeye devam edeceğine ilişkin endişelerle karışık seyretti.

Yurtiçi piyasalar tarafında ise seans öncesinde TCMB tarafından Zorunlu Karşılıkların 200 baz puan artırıldığı haberi geldi. Haber ardından kur tarafında volatilite meydana gelmedi.

Yurtiçi piyasalarda sakin bir seyir hakimdi. BİST100 endeksinde yön arayışı sürdü. Endeks yatay başladığı işlem gününü seans sonuna doğru küresel piyasaların da etkisiyle 60 g HO’nun 1.430 destek seviyesinin altında tamamladı. 1.405 destek, 1.445 seviyesi ise kısa vadeli direnç seviyesi olarak ön plana çıkıyor.

Dolar / TL ise ünü yatay tamamladı. Küresel piyasalardan ayrı bakıldığında geçtiğimiz ay açıklanan Orta Vadeli Program sonrasında ‘sıkı duruşun’ devam edeceği düşüncesi sonrasında 8,25’e kadar geri çekilen Dolar / TL, geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun politika faizlerinde ‘çekirdek enflasyonun’ baz alınacağı vurgusu ve faiz indirimi sinyallerinin güçlenmesi ile 8,50 seviyelerini test etmişti. ABD’de Bej Rapor’da belirtilen coronavirüs vakalarının artması sonrası ekonominin tekrar yavaşlayabileceği algısı ile beraber, dün açıklanan ABD enflasyon verisinin %5,30 olan beklentilere paralel gelmesi sonrasında yüksek enflasyonun devam edebileceği endişeleri ile dolar değer kaybetti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve Dolar Endeksi’nin de düşmesi sonrasında dolar, piyasalarda baskılandı. Başkan Kavcıoğlu’nun açıklamalarının ardından Zorunlu Karşılıklarda 200 baz puan artırıma gidilmesi sonrasında gözler 23 Eylül’deki TCMB PPK toplantısına çevrilirken, kur tarafında 8,50 – 8,70 – 8,80 seviyeleri direnç,  8,36 – 8,25 seviyeleri destek seviyeleri olarak takibimizde olmaya devam edecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Leave A Reply

Your email address will not be published.